بازطراحی کتابخانه‌های عمومی موجب افزایش ارتباطات اجتماعی می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: بازطراحی کتابخانه‌های عمومی باید موجب ارتباطات بیشتر اجتماعی شود تا بر زندگی مردم تاثیر مثبت‌تری برجای گذارد.

سیامک محبوب عصر چهارشنبه در بیست و هفتمین  دوره گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان کرمانشاه افزود: برای این کار اقداماتی انجام شده که آمایش سرزمین کتابخانه ها نمونه ای از آن است که کرمانشاه به عنوان پنجمین استانی است که این طرح به منظور بررسی پروژه ها و ساختمان های کتابخانه ها در آن اجرا می شود.

 وی با بیان اینکه اگر کتابخانه ها از بین بروند بخش بزرگی از فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از بین خواهد رفت، گفت: طرح این پرسش و نگرانی، که آینده کتابخانه های عمومی چگونه خواهد بود منجر شد که یک بازطراحی توسط کارشناسان در این بخش صورت گیرد.

محبوب افزود: این بازطراحی در قالب سه کارکرد اطلاع رسانی به مردم، کارکرد آموزشی و بازپروری در قالب فعالیت های فرهنگی و اوقات فراغت انجام شد و به ذهن کارشناسان این موضوع رسید که بهتر است بیش از آنکه در قالب سنتی این مراکز باقی بمانیم به نقش اجتماعی آن نیز بهای بیشتری دهیم.

وی افزود: در این نگرش علاوه بر گرامیداشت کتاب به این نتیجه رسیدیم که دانش تنها در دل کتاب نیست بلکه در دل ارتباطات اجتماعی است و مدیریت کتابخانه های عمومی باید به سمت برآمدمحوری حرکت کند.

این مسوول یادآور شد، در این رویکرد، کتابخانه ها باید به مکانی برای تبادل آرا تبدیل شود تا امکان تولید فرهنگی و اجتماعی در آن میسر شود.

محبوب یادآور شد، این رویکرد را در طراحی کتابخانه های عمومی در پیش گرفته ایم و تلاش داریم در طراحی ساختمان و هم در برنامه ها این مهم را عملی کنیم تا نقش موثرتری در زندگی مردم داشته باشد.

در پایان این مراسم از ۳۲ برگزیده در عرصه کتاب و کتابخوانی استان کرمانشاه تقدیر شد.