هیچ ابزاری نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد

زنجان- ایرنا - استاندار زنجان گفت: هیچ ابزاری حتی فضای مجازی به دلیل نداشتن عمق کتاب نمی‌تواند جای آن را بگیرد زیرا کتاب، عمق و دید سالمی به فرد می‌دهد که به وسیله آن بتواند استفاده بهینه و صحیحی از هر امکان دیگری از جمله فضای مجازی داشته باشد.

فتح‌الله حقیقی روز چهارشنبه در آیین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، اظهار داشت: سرعت فناوری اطلاعات به اندازه‌ای زیاد شده که اجازه مرور گذشته و فکر کردن به آینده را نمی‌دهد اما در همین شرایط نیز فناوری اطلاعات نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد.

وی تصریح کرد: فناوری اطلاعات و فضای مجازی نیز بسیار مهم است و نمی‌توان ضریب نفوذ ۸۶ درصدی اینترنت در کشور حذف کرد ولی باید از فضای مجازی نیز به درستی و بهینه استفاده شود.

حقیقی خاطرنشان کرد: این فرهنگ را باید در عمل به جوانان القا کنیم که هیچ چیز نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد زیرا سرانه مطالعه، خیلی مهم نیست و مهم این است که بتوان شاخص را به عمل تبدیل کرد.

استاندار زنجان با اشاره به رتبه ۱۶ ایران در حوزه پژوهش در دنیا و رتبه اول در منطقه، گفت: رقابت اقتصادی جهان ۱۲ رکن دارد که یکی از آن‌ها پژوهش بوده و بقیه شامل مواردی است که این پژوهش را به عمل تبدیل کنیم که تاکنون خیلی موفق نبوده‌ایم.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ مطالعه عمقی و تبدیل شاخص به عمل را در جامعه نهادینه کنیم و به این نتیجه برسیم که هیچ چیز نمای‌تواند جای کتاب را بگیرد.

حقیقی اظهار داشت: بیان درد، یک موضوع و چاره‌سازی نیز یک موضوع دیگری است و تا این فرهنگ نهادینه نشود، برنامه‌ها فقط به برگزاری چنینی مراسم‌ها ختم می‌شود.

وی با بیان اینکه تنها کتابخانه‌های عمومی و متولیان این دستگاه برای ترویج کتابخوانی تکلیف ندارند، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها نیز باید در این زمینه تلاش کرده و ترویج مطالعه را رها نکنند.

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وقایع اخیر پس از اعلام سهمیه‌بندی بنزین منجر به اقدام شایسته مردم همیشه در صحنه زنجان شد و مردم این استان به عنوان پیشگام و پیشتاز در گستره نظام جمهوری اسلامی شدند.

وی افزود: این موضوع، مصوبه سران قوا بود که با تایید و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، مکلف هستیم به شایستگی به ثمر برسانیم.

حقیقی تصریح کرد: دولت نیز طبق وعده خود عواید این سهمیه‌بندی را به مرور به حساب مردم واریز می‌کند.

حقیقی با اشاره به تشکیل کمیته‌هایی در سطح کشور و استان برای رصد و نظارت بازار، اظهار داشت: هیچ کس حق ندارد به بهانه گرانی بنزین، قیمت کالاها و خدمات را افزایش دهد و حتی برای وسایل نقلیه بین شهری و روستایی نیز سهمیه بنزین در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: ستاد تنظیم بازار در تمام شهرستان‌ها پیگیری و رصد می‌کند و ستادی نیز در کشور تشکیل شده که نظرات استان‌ها را اعلام و منتقل می‌کنیم.

استاندار زنجان ضمن تقدیر از تلاش تمام دستگاه‌ها به‌ویژه اعضای شورای تامین استان، گفت: خوشبختانه مشکل قابل توجهی در این خصوص در زنجان مشاهده نشده است.

بیانیه گام دوم انقلاب در مورد علم و پژوهش جدی گرفته شود

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان نیز در ابتدای این مراسم، گفت: بیانیه گام دوم انقلاب در مورد علم و پژوهش است که باید جدی گرفته شود.

امیرعلی نیک‌بخش با بیان اینکه کار اصلی همکاران کتابخانه‌ها آگاه‌سازی است، اظهار داشت: باید برای این مهم تلاش کنیم تا مردم به حقوق شهروندی خود آگاه شوند.

وی، شعار هفته کتاب امسال را «حالِ خوشِ خواندن» بیان کرد و افزود: حال خوش خواندن یعنی مانند حس و حالی که در نماز خواندن به انسان دست می‌دهد در مطالعه کردن نیز همین احساس را دارد.

نیک‌بخش با اشاره به ۹۶ باب کتابخانه عمومی در استان گفت: ۳۵ باب روستایی، سه مورد سیار و ۱۷ باب مشارکتی است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان اظهار داشت: ۸.۵ درصد مردم این استان، عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که نسبت به میانگین کشوری مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: ۱۰ کتابخانه عمومی در دست اقدام داریم که چهار مورد در دهه فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

نیک‌بخش افزود: فضای مجازی، فرصت مناسبی است و از این امکان باید برای ترویج کتاب و کتابخوانی استفاده شود.

از ۲۳ تا ۳۰ آبان هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =