بیش از ۱۸هزار هکتار گندم طرح بنیان در خوزستان کشت شد

اهواز - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: سال زراعی جاری ۱۸ هزار و۴۵۵ هکتار از زمین‌های کشاورزی خوزستان طبق برنامه تدوین‌شده در ۱۲شهرستان زیرکشت طرح نوآورانه" گندم بنیان" قرار گرفت تا در نخستین گام امکان افزایش تولید محصول در واحد سطح محقق‌شود.

محمد قاسمی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:طرح  توسعه گندم بنیان با هدف مدیریت ، انتقال دانش و بهره گیری از فناوری جدید در کشت گندم و کاهش مصرف آب و در نهایت افزایش تولید این محصول راهبردی تدوین و امسال گام نخست آن در خوزستان به اجرا درآمد.
وی با اشاره به روند رو به رشد جمعیت و تقاضای بالای مواد غذایی که باعث ایجاد تحولی عظیم در بخش کشاورزی جهت دستیابی به مواد غذایی از نظر تنوع، کیفیت و کمیت  شده‌است:این پروژه ملی سه هدف اصلی به نژادی گندم، کشاورزی حفاظتی و انتقال مواد و منابع تکنولوژیکی به مزرعه و کشاورز را دنبال می‌کند.
قاسمی‌نژاد در ادامه افزود:در اجرای این طرح مجموعه تحقیقات، ترویج و کشاورز سه ضلع اصلی مثلث و بخش خصوصی به عنوان بازوی محرک در کنار این سه ضلع عمل می‌کند.
وی اضافه کرد: مدیریت تغذیه و اثر مثبت تغذیه متعادل بر مشخصات ظاهری محصول، مدیریت بیماری‌ها، مدیریت لاین‌ها و ارقام و مدیریت میزان بذرمصرفی از جمله نتایجی است که به دنبال اجرای این طرح به دست خواهد آمد.
قاسمی نژاد  با اشاره به افزایش بهره‌وری مصرف آب در کشت روی پشته با آبیاری کنترل شده نسبت به کشت با آبیاری غرقابی کنترل نشده گفت: با اجرای این طرح شاهد کاهش ۳۰ درصدی حجم آب و مدت زمان آبیاری و در عین حال افزایش عملکرد گندم در استان خواهیم بود.
وی با بیان اینکه  میانگین عملکرد گندم در سال زراعی گذشته چهار تن و ۸۵۰ کیلوگرم بوده است افزود:این میزان در پلاتفرم‌های تحقیقاتی و ترویجی  طرح گندم بنیان ۶.۷ تن افزایش یافته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه گفت: سال زراعی ۹۹-۹۸ آغاز برنامه‌ریزی توسعه این طرح است که با تدوین برنامه‌ای چهارساله با هدف ارتقای تولید محصول از ۴.۳ تن در هکتار به  ۶.۵ تن در هکتار اجرایی شد.
وی اظهار داشت: انتخاب کشاورز، تهیه نقشه و ثبت مشخصات جغرافیایی محل اجرای طرح، تهیه فرم و تقویم زراعی و نمونه برداری، از جمله مراحل مهم اجرایی این طرح ملی است.
وی از دیگر مراحل اجرایی این طرح ملی را آماده سازی زمین، کاشت، ارتقای مکانیزاسیون، تغذیه متعادل وبهبود کیفیت، آبیاری، پایش و پیش آگاهی در کنترل آفت‌ها، بیماری‌ها و علف‌های هرز، نمونه‌برداری قبل از برداشت و در نهایت برداشت برشمرد.
درسال زراعی جاری ۵۴۲هزار هکتار از زمین های کشاورزی خوزستان زیرکشت گندم می رود که از این میزان ۳۸۰هزار هکتار آبی و ۱۶۲هزار هکتار آن دیم است.
سال زراعی گذشته یک میلیون و ۳۳۰هزار تن گندم به قیمت تضمینی در خوزستان خریداری شد.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۲میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، فراورده های دامی و شیلات و عمل آوری بیش از ۱۲۴نوع محصول از حیث کمی وتنوع تولید مقام نخست را در کشور دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =