امام جمعه تبریز: اقتصاد کشور نباید دولتی باشد

تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور نباید دولتی باشد، گفت: اقتصاد باید در دست مردم باشد، ولی به اهلش واگذار شود.

حجت الاسلام محمدعلی آل‌هاشم، روز چهارشنبه در بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تالار اجتماعات مصلای امام خمینی (ره) تبریز افزود: مشکلاتی که در برخی کارخانه ها بروز کرده، به خاطر این است که به اهلش واگذار نشده اند.

وی با بیان اینکه تنها راه نجات کشور عدم وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی است، افزود: یکی از خیانت‌های رژیم گذشته وابسته کردن اقتصاد کشور به نفت بود و می توان با جایگزینی معدن به جای نفت یا سایر تولیدات از وابستگی به نفت خارج شد.

امام جمعه تبریز با تاکید به لزوم ایجاد شرکت‌های مدیریت صادرات، گفت: در دنیای کنونی نمی‌توان از تولیدکنندگان کالا انتظار داشت بر تمامی فرآیندهای صادراتی در کشورهای خارجی تسلط داشته باشند.

حجت الاسلام آل‌هاشم ادامه داد: هم اکنون مشکلات اصلی صادرات غیرنفتی کشور انتقال پول، حمل و نقل محصولات، موانع گمرکی، بازاریابی، نبود تضمین صادراتی، بسته‌بندی نامناسب، نبود مدیریت بازار کشورهای هدف، اخذ روادید و کمبود پروازهای مستقیم به شهرهای هدف صادراتی است.

وی خواستار راه‌اندازی صندوق حمایت از صادرات و تامین منابع از محل صادرات، استفاده بهینه از ظرفیت رایزنان تجاری برای افزایش صادرات شد و گفت: راه نجات اقتصاد کشور توسعه صادرات غیرنفتی است و باید این موضوع در سرلوحه کارها قرار گیرد.

امام جمعه تبریز بهترین راه مقابله با دشمن و بیگانگان را رونق تولید اعلام کرد و گفت: تولید داخلی باید اساس کار قرار گیرد و نگاه دستگاه‌ها به تولیدکنندگان و مدیریت اقتصادی به عنوان موتور محرکه و پیشران های اقتصادی باید تغییر یابد.

حجت الاسلام آل هاشم، افزود: رونق تولید نیازمند توجه به ۴ محور نیروی انسانی، سرمایه، فناوری و مدیریت اقتصادی بوده و باید به تولید داخلی اهمیت داده شود چراکه رمز پیروزی و موفقیت ما تولید داخلی و ترویج فرهنگ مصرف تولید داخلی است.

وی گفت: در زمان کنونی بانک‌های کشور باید برای کمک به سرمایه‌گذاری‌ها وارد میدان شده و به آنان تسهیلات کم بهره اعطا کنند.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز نیز در این همایش گفت: کشور در شرایط جدیدی قرار دارد و تحریم‎ها و شرایط اقتصادی تحمیل شده، فضای تنگی را برای کارآفرینان ایجاد کرده است.

یونس ژائله، افزود: اقتصاد ایران نباید به نفت وابسته باشد بلکه باید درهای کشور را به روی کشورهای همسایه باز کرد و تجارت آزاد برقرار شود و این کار به دست بخش خصوصی کشورها ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه در این همایش ۵ کشور خارجی ترکیه، پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان و عراق حضور دارند، اظهار داشت: ایران به کشورهای اوراسیا پیوسته و بازار جدیدی به وجود آورده است و بخش اقتصاد و تجارت باید بیش از این‌ها تقویت شود.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به نقش ایران به عنوان محوریت کریدور جنوب به شمال، گفت: این نقش در زمان کنونی فراموش شده که باید با ایجاد زیرساخت های لازم احیا شود.

ژائله، ادامه داد: در شاخص‌‏های اقتصادی و فضای کسب و کار وضعیت مناسبی نداریم به طوری که کشور ما در فضای کسب و کار در رتبه ۱۳۲ قرار داشته و این رتبه قابل قبول نیست.

وی یادآوری کرد: برای حضور جدی در صحنه‌های بین‌المللی باید بخش خصوصی توانمند شود و اصل ۴۴ به معنای واقعی و اصولی اجرا و از بخش خصوصی حمایت شود.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: در بخش صادرات برنامه‌های جدیدی در دستور کار این اتاق قرار دارد و برقراری ارتباط تنگاتنگ با اتاق‎های بازرگانی و حضور جدی در کشورهای همسایه از دیگر برنامه های این اتاق است.

ژائله با بیان اینکه ۸۵ درصد واحدهای بخش خصوصی کوچک بوده و به تنهایی نمی‎توانند در بازارهای جهانی موفق شوند، افزود: ایجاد کنسرسیوم صادراتی برای کمک به واحدهای کوچک و حضور آنها در بازارهای جهانی ضروری است.

وی با تاکید بر خروج از سیستم فعلی و بروکراسی های موجود در اتاق بازرگانی، گفت: رسیدن به تجارت ۳۰ میلیارد دلاری ترکیه همت عالی همه بخش‏‌های کشور را می‌طلبد.

رئیس اتاق بازرگانی تبریز گفت: در بهبود فضای کسب و کار، تامین مالی معضل اصلی تمام واحدهای تولیدی بوده و با وجود اینکه منابع کافی در استان‌ها وجود دارد این منابع در خود استان‎ها هزینه نمی‌شود و با این کار شریان نقدینگی حذف شده است.

ژائله، ادامه داد: تهران ۷۰ درصد منابع را جذب کرده بنابراین استان‌ها فقیر شده‌اند و مجلس باید با سیاست گذاری زمینه توسعه یکنواخت استان ها را فراهم کند چراکه اگر منابع در اختیار استان ها قرار نگیرد، توسعه روی نخواهد داد.

وی گفت: امسال صادرات استان از لحاظ وزنی ۱۰۰ درصد و از لحاظ ارزش ریالی ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و تولید کالای باکیفیت و قیمت تمام شده پایین مکتب تبریز است.

بیست و پنجمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور با حضور ۵ کشور ترکیه، افغانستان، پاکستان، جمهوری آذربایجان و عراق و روسای اتاق های بازرگانی برخی از مراکز استان ها صبح و عصر امروز در تالار اجتماعات مصلای امام خمینی (ره) تبریز برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =