تصمیم سران قوا و حمایت رهبر معظم انقلاب و غافلگیری بارش برف

تهران- ایرنا- هفته گذشته در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحولات بسیاری رخ داده‌است که مهم‌ترین آن سخنان مقام معظم رهبری در خصوص حوادث اخیر بود که بازتاب بسیار وسیعی در رسانه‌ها داشت و همچنین انتشار خبر بارش غافلگیرانه برف و باران در صدر اخبار قرار گرفت.

گروه اطلاع رسانی ایرنا براساس وظایف آگاهی بخشی خود رسانه های مختلف را در هفته گذشته مورد واکاوی قرار داد و برجسته ترین و مهم ترین موضوعات را رصد و بررسی کرده‌است.

سخنان مقام معظم رهبری در خصوص افزایش قیمت بنزین

بار دیگر سخنان آیت الله خامنه ای در صدر رسانه‌ها قرار گرفت؛ سخنانی که این بار به موضوع افزایش قیمت بنزین و حوادثی که در کشور رخ داد، اختصاص داشتند. مقام معظم رهبری روز ۲۶ آذر در ابتدای جلسه درس خارج فقه درباره‌ مسائل پیش‌آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، مطالبی بیان کردند. ایشان در سخنان خود فرمودند: قبل از اینکه بحث را شروع بکنیم، من عرض بکنم که در این یکی، دو روز خب یک حوادثی به دنبال مصوبه‌ سران کشور، سران قوا اتفاق افتاد؛ دیروز، دیشب، پریشب، در برخی از شهرهای کشور و متاسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد؛ از این کارها هم شد در این یکی، ۲ روزه. چند نکته را باید توجه داشت؛ اولا وقتی یک چیزی مصوبه سران کشور هست، آدم باید با چشم خوش‌بینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه‌ بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب و بعضی‌ها مضر می‌دانند، بنابراین من هم که صاحب‌نظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحب‌نظر نیستم؛ لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند، من حمایت می‌کنم. من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه‌ کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم؛ این یک نکته. نکته‌ دوم اینکه خب بله، یقینا بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است، به هر تقدیر ناراضی می‌شوند، لکن آتش زدن به فلان بانک، این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ کار اشرار است، این را باید توجه داشت.

همچنین مقام معظم رهبری در دیدار ۲ هزار و ۵۰۰ تَن از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی، درباره حوادث روزهای اخیر پس از اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین فرمودند: هم دوستان و هم دشمنان بدانند، ما در عرصه‌ی جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم؛ همین کارهای این چند روز کارهای امنیتی بود، مردمی که نبود. در عرصه‌های مختلف دشمن را عقب زدیم و به توفیق الهی در عرصه‌ی جنگ اقتصادی هم به‌طور قاطع دشمن را عقب خواهیم زد.

افزایش قیمت بنزین

افزایش قیمت بنزین خبری بود که در رسانه ها انعکاس پیدا کرد. تصمیم افزایش قیمت بنزین با موافقت سران قوای سه‌گانه و با تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شد. به این صورت از ساعت صفر روز جمعه، شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای به لیتری ۱۵۰۰ و بنزین آزاد به سه هزار تومان را اعلام کرد. این سومین باری است که شوک قیمتی به حامل‌های انرژی وارد می‌شود. بار اول در سال ۱۳۸۶ که قیمت بنزین از ۱۰۰ تومان به ۷۰۰تومان آزاد و ۴۰۰ تومان سهمیه‌ای افزایش یافت. ۶۰۰ درصد افزایش قیمت تا سال ۱۳۸۹ پابرجا بود. در ۱۳۹۲ خورشیدی و با شروع دولت روحانی، قیمت بنزین آزاد با شیب ملایمی به هزار تومان افزایش یافت و بنزین سهمیه‌ای ۷۰۰ تومان شد.  در ۱۳۹۴ خورشیدی بنزین در عدد هزار تومان برای هر لیتر تک نرخی شد و تا ۴ سال تغییری نکرد. تا اینکه جمعه، قیمت بنزین بار دیگر افزایش پیدا کرد. قیمت کنونی، ۹۰ درصد از قیمت فوب خلیج‌فارس است و به نظر می‌رسد تا حد زیادی به دو طرف عرضه و تقاضا، سیگنال‌های متفاوتی داشته باشد. ضمن اینکه معضل قاچاق را نیز تا حد زیادی سامان خواهد داد.

قیمت مسکن در تهران

مسکن کلیدواژه ای مهم و تاثیرگذار در ایران، کلیدواژه ای همیشه خبرساز. مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن در تهران، معاملات زمین و خانه و قراردادهای اجاره‌بهای خانه در تابستان امسال را با عملکرد این بازار در تابستان ۱۳۹۷خورشیدی مقایسه کرده است، گزارشی که نشان می‌دهد قیمت زمین در پایتخت در یک‌سال افزایش ۱۳۱ درصدی را پشت سر گذاشته است. افزایش نرخ تورم در اقتصاد ایران، همزمان با شوک‌های اقتصادی ۱۳۹۷خورشیدی که با بالا رفتن نرخ ارز در بازارهای داخلی همراه شد، تاثیر جدی بر اقتصاد مسکن گذاشت، تا جایی که این بازار که برای سال‌های نسبتا طولانی با رکود دست و پنجه نرم می‌کرد و قیمت‌ها در آن ثباتی جدی داشت، ناگهان با شوک قیمتی جدیدی مواجه شد. افزایش قابل توجه قیمت خانه در تهران، کار را به جایی رساند که بخش قابل توجهی از جامعه عملا قدرت خرید خود را از دست دادند و همین مساله رکودی جدی را در این بازار کلید زد.

کارتن خواب ها

زمستان و کارتن خواب ها همیشه خبر ساز بود و این بار نیز رسانه های به آن پرداخته اند. بارش برف و کاهش ۱۰ درجه‌ای دمای هوا، آن هم در پنجاه و پنجمین روز پاییز؛ وقتی تا ۲ روز قبلش دمای روز، ۱۶ یا ۱۷ درجه بوده برای معتاد کارتن‌خواب، مثل اوردوز می‌ماند؛ مرگبار، غافلگیرکننده سرگشته در ابهام زنده ماندن و زنده نماندن. معتاد کارتن‌خواب در شرایط عادی هم دچار سوءتغذیه مفرط و هزاران درد روحی و جسمی است و جز بدن زخم خورده‌ای که ملبس به پوششی مندرس و عاریه است، هیچ، هیچ مایملک شخصی ندارد. به همین دلیل هم با وجود سرمایه زیاد قلب همه مدیران انجمن‌های غیردولتی حامی کارتن‌خواب‌ها، از درد، تپید. آنها هم غافلگیر شدند با این سرمای زودرس.

کاهش قیمت دلار

کاهش قیمت دلار باعث شد تا رسانه ها به آن بپردازند. مدت‌ها بود که خبری از دلالان و سفته‌بازان ارز به گوش نمی‌رسید تا اینکه افزایش قیمت بنزین باعث شد آنها از پناهگاه‌های امن و خلوت خود بیرون بیایند و درصدد خودنمایی برآیند. این افراد که مدت‌ها منتظر فرصتی برای آب‌کردن دلارهای خود می‌گشتند، این بار تصمیم سران قوا مبنی بر سهمیه‌بندی بنزین را غنیمت شمرده و سعی کردند آرامش بازار ارز را بر هم بریزند. البته آنها در دو سه روز ابتدایی هفته باعث شدند تا بار دیگر دلار در صرافی‌ها وارد کانال ۱۲ هزار تومان شود اما با ورود به‌موقع بانک مرکزی به ماجرا و تزریق ارز بازارساز به بازار سیاست شوم این افراد را در نطفه خفه کرد. در این رابطه حتی عبدالناصر همتی به‌صورت سرزده به بازار فردوسی رفت و به معامله‌کنندگان ارز اطمینان داد که هیچ کمبودی در منابع ارزی وجود ندارد و قطعاً تغییر خاصی هم در قیمت‌ها به وجود نمی‌آید. بر این اساس روند نزولی نرخ ارز از سر گرفته شد. طوری‌که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی دوباره به کانال ۱۱ هزار تومان بازگشت و صرافان این ارز را۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان می‌خریدند و ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان می‌فروختند.

رفع توقیف خانه پدری

رفع توقیف فیلم سینمایی  خانه پدری در رسانه ها بازتاب وسیعی داشت. این فیلم سینمایی به کارگردانی کیانوش عیاری بعد از چند بار توقیف، اجازه یافت که در سینماهای سراسر کشور اکران شود. به این ترتیب کیانوش عیاری که خانه پدری را در ۱۳۸۹ ساخته حدود ۱۰ سال بود که در صدد گرفتن مجوزهای لازم برای اکران عمومی آن بود توانست به این مهم برسد. در صورتی که این فیلم چند سال قبل یک روز روی پرده رفت اما با توجه به برخی اعتراض‌ها همان روز اول از پرده پایین کشیده شد. این اتفاق چند هفته قبل و پس از انجام برخی اصلاحات دوباره تکرار شد و با وجود اینکه فیلم مجوز نمایش از سازمان سینمایی با رعایت شرط سنی داشت، پس از چهار روز اکران، به دستور دادستانی از پرده پایین آمد و این بار هم برای چندمین بار رفع توقیف شد تا مجدد به روی پرده سینما برود.

غافلگیری برف در کشور

خبر مربوط به بارش برفی که همه را غافلگیر کرد، در این هفته در رسانه ها منتشر شد. بارش اولین برف زمستانی باز هم مانند سال‌های گذشته همه را غافلگیر کرد و باعث شد معابر اصلی شهر قفل شوند و خودروها ساعت‌ها در صف ترافیک معطل بمانند. این مساله اما تا جایی پیش رفت که شهردار تهران در توییتی به شرح اقدامات شخصی‌اش در اولین روز برفی سال پرداخته و نوشت: از ابتدای بارش برف در مرکز کنترل ترافیک حضور دارم و بر روند برف‌روبی و بازگشایی معابر مناطق درگیر، نظارت دارم. در برخی شریان‌های اصلی انسداد رخ داده که در تلاشیم با هماهنگی دستگاه‌ها آنها را بازگشایی کنیم. مانند همیشه، همراهی مردم را صمیمانه خواستارم. بنابراین در اغلب محورهای مواصلاتی نیمه شمالی، مرکزی و برخی از محورهای شرق کشور بارش برف و باران وجود داشت به گونه ای که بسیاری از مردم از این اتفاق خوشحال شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =