استفاده از فناوری هسته‌ای در تامین  امنیت‌ غذایی موثر است

یزد - ایرنا - معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: استفاده از فناوری هسته‌ای کمک فراوانی در تامین امنیت مواد غذایی و افزایش زمان ماندگاری و انبارداری این مواد دارد و باید بیشتر مورد بهره‌برداری قرار گیرد .

دکتر «صولت ثنا»  روز چهارشنبه در پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته‌ای حوزه کشاورزی و منابع‌طبیعی در یزد افزود: استفاده مناسب و به موقع از این فناوری می‌تواند در حفظ و نگهداری مواد غذایی بخصوص در بخش کشاورزی و استفاده در مواقع ضروری کمک کند.

وی به آلودگی برخی از مواد غذایی وارداتی از بعضی کشورها به عنوان یک مشکل یادکرد و ادامه داد: پرتودهی علاوه بر نابودی میکروب‌ها ،  تمام مواد مغذی را حفظ می‌کند ، بنابراین تولیدکنندگان در راستای رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از نشان (لیبل) پرتودیده استفاده کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه مردم ، تولیدکنندکان و مصرف کنندگان نباید هیچ نگرانی و ابایی از مصرف چنین موادی داشته باشند بر بهره‌گیری صحیح علمی آن برای امنیت غذایی و حفظ و نگهداری آن در کشور تاکید کرد.

ثنا به افزایش  زمان ماندگاری محصولات کشاورزی با استفاده از پرتودهی و تاثیر آن در ارتقای صادرات محصولات بدون آفت‌زدگی اشاره کرد و  استفاده از پرتوها در نابودی آفات درختان میوه و  استفاده از آن در دفع آفات پرداخت.

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها در سازمان انرژی اتمی در ادامه به اثرات خوب این فناوری در ارتقای تولیدات دام، طیور و شیلات اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود ظرفیت‌های فراوانی که در این فناوری‌  وجود دارد هنوز سامانه‌ پرتودهی به تعداد کافی نیست.

ثنا به گردش مالی  ۴۰۰ میلیارد دلاری صنعت استفاده از پرتوهای انرژی هسته‌ای در دنیا اشاره کرد و جلب مشارکت بخش‌خصوصی را در این عرصه مهم و اثربخش مورد تاکید قرار داد و  توسعه آن را  خواستار شد.

به گفته وی، سازمان انرژی اتمی کشورمان قبل از سال ۱۳۸۸ بیشترین تمرکز خود را روی مباحث نیروگاهی و سوخت هسته‌ای متمرکز کرده بود ولی در ادامه بر حسب ضرورت ، فعالیت خود بیشتر را در زمینه کاربرد فناوری هسته‌ای انجام می‌دهد.

ثنا همچنین به برخی از کاربری‌های استفاده از پرتوهای انرژی اتمی در صنایع پرداخت و گفت: کاربرد این انرژی در بهداشت و پزشکی در فعالیت‌هایی مانند تهیه رادیوداروها، انجام رادیولوژی و انواع اسکن‌ها برای مردم کاملا شناخته شده است.

وی تصریح کرد:  با استفاده از پرتوهای انرژی اتمی می‌توان زباله‌های عفونی را عاری از خطر و به زباله‌های معمولی تبدیل کرد طوری که حتی شیرابه‌ آنها در هنگام دفن نیز تاثیری روی منابع آب زیرزمینی نخواهند داشت.

پنجمین همایش ملی کاربرد فناوری هسته‌ای حوزه کشاورزی و منابع طبیعی امروز در دانشگاه یزد آغاز به کار کرد و به مدت ۲ روز ادامه دارد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =