۲۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۳۹
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83562730
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

انگلیس سفیر چین را احضار کرد

لندن – ایرنا – وزارت امور خارجه انگلیس، سفیر چین را برای توضییح درباره بدرفتاری با کارمند پیشین کنسولگری انگلیس در هنگ کنگ احضار کرد.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز اعلام کرد دولت لندن از نحوه برخورد با «سیمون چنگ» شوکه شده و سفیر چین را احضار کرده تا درباره آنچه او رفتار شرم آور و نقض قوانین بین‌المللی از سوی پکن خواند توضیح دهد.

«سیمون چنگ» کارمند کنسولگری انگلیس در هنگ کنگ مدعی شده که مقامات چین وی را به مدت ۱۵ روز بازداشت کرده و در زمان بازجویی، او را به صندلی بسته، شکنجه داده و اعتراف گرفته اند. او از سوی مقامات چین به ایجاد نا آرامی در هنگ کنگ متهم شده است.

چنگ در گف وگو با بی‌بی‌سی گفته است: آنها می خواستند بدانند که نقش انگلیس در اعتراضات هنگ کنگ چیست و چه حمایت، کمک مالی و تجهیزاتی را در اختیار معترضان قرار می دهیم. وی افزود: آنها می گفتند که برای کشور متخاصم کار می کنم و خیانتکار هستم. آنها همچنین سوال می کردند که آیا کنسولگری برای تحریک معترضان، ماموریتی برای من تعریف کرده است.

هنگ‌کنگ در پنج ماه اخیر شاهد ناآرامی‌ها و درگیری گسترده‌ای است؛ اعتراض‌ها در منطقه ویژه اداری هنگ‌کنگ از ۱۹ خرداد امسال شروع شد؛ عده‌ای از جوانان هنگ‌کنگی در اعتراض به ارائه لایحه «استرداد مجرمان به چین» در پارلمان این منطقه، تظاهراتی برگزار کردند؛ آنها معتقد بودند این لایحه که اجازه استرداد مجرمان به چین را ممکن می‌کند موجب به خطر افتادن استقلال هنگ‌کنگ می‌شود.

دولت محلی هنگ‌کنگ بعد از اعتراض مردم منطقه تصمیم گرفت این لایحه پیشنهادی را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در آورد و سپس به طور کامل آن را پس گرفت؛ اما اعلام منتفی شدن کامل آن نیز نتوانست اعتراض‌ها را آرام کند و معترضان همچنین به تظاهرات ادامه داده‌اند.

در هفته جاری بسیاری از مکان های آموزشی، دانشگاه ها و مدارس در هنگ کنگ به صحنه نبرد بین معترضان و نیروهای پلیس تبدیل شده است. بسیاری از راه ها از سوی شورشیان مسدود شده، آشوبگران به روی یک نفر بنزین ریختند و او را آتش زدند و یک نفر نیز از سوی پلیس هدف گلوله قرار گرفت. بسیاری از ایستگاه های مترو هنگ کنگ هم در جریان اعتراضات به آتش کشیده شد.

«لیو ژیاومینگ» سفیر چین در لندن به برخی کشورها از جمله دولت انگلیس هشدار داد از دامن‌زدن به خشونت‌های هنگ‌کنگ و دخالت در امور این منطقه و امور داخلی چین خودداری کنند.

او گفت انگلیس و آمریکا در بیانیه هایی درباره مسایل و خشونت های اخیر در هنگ کنگ فقط ابراز تاسف کرده اما باید از سوی آنها محکوم شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =