انتقاد به فلسفه وجودی برج میلاد دیگر موضوعیت ندارد

تهران- ایرنا- مدیرعامل برج میلاد تهران با بیان اینکه برج میلاد با سرمایه گذاری کلان ساخته شد و تا به امروز نیز کارکردهای خود را داشته است، گفت: فارغ از سلایق مختلف، امروز با واقعیت این سازه مواجه هستیم و انتقاد به فلسفه وجودی و ضرورت ساختش دیگر موضوعیت ندارد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی برج میلاد، مجتبی توسل در نشست تخصصی "چشم انداز توسعه پایدار برج میلاد" با محوریت بررسی طرح جامع ۱۲۰ هکتاری برج میلاد افزود: باید در فاز تکمیلی و توسعه ای برج میلاد اقدامی را انجام دهیم که هم به نفع شهروندان باشد و هم نظرات کارشناسان و خبرگان را تامین کند.
وی با اشاره به موضوعاتی که برج میلاد را تهدید می کند، توضیح داد: ۵۰ هزار متر زمین با این میزان کیفیت در کنار بزرگراه همت ظرفیتی است بی بدیل اما از زمانیکه برج میلاد و همچنین مرکز همایش های آن ساخته و بهره برداری شد، اجرای فاز دوم آن به تعویق افتاد و این فاز مانند پهنه ای مستقل از سرزمین اصلی جدا شده است.

به گفته توسل، این در حالی است که در طرح کلی برج میلاد در اسناد شهرداری تهران، ساخت سازه، مرکز همایش ها، هتل و مرکز تجارت جهانی بعنوان یک مجموعه واحد و مشترک و بعنوان مکمل یکدیگر دیده شده است.
وی با بیان اینکه جدایی یک بخش از پروژه بعنوان نقص یک پیکره مکمل است، ادامه داد: امروز دور هم جمع شده ایم تا نتایج مطالعات انجام شده برای ساخت هتل و مرکز تجارت جهانی را در حضور صاحبنظران، متخصصان و مدیران شهری مورد بررسی و مشورت قرار دهیم.
مدیرعامل برج میلاد تاکید کرد: سازه برج میلاد با تمام ویژگی هایی که دارد هیچگاه محل درآمد نبوده و هزینه های بلیت فروشی آن نمی تواند هزینه های نگهداشت آن را تامین کند.

وی افزود: برخی گمان می کنند که مرکز همایش های برج میلاد مرکز درآمدی برای این مجموعه است درحالی که این مرکز باید به محلی برای رویدادهای فرهنگی و توسعه علمی تبدیل شود؛ بنابر آنچه که در مطالعات اولیه آمده هتل و مرکز تجارت جهانی به عنوان بخش درآمدزای مجموعه برج میلاد دیده شده که متاسفانه اجرای این بخش از طرح، سالهاست به تعویق افتاده است.
مدیرعامل برج میلاد تاکید کرد: بنابر اسناد تدوین شده شهرداری تهران پهنه ۱۲۰ هکتاری این مجموعه که هم اکنون شامل بیمارستان میلاد، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان انتقال خون است، قرار بوده به عنوان یک مجموعه کاملاً فرهنگی و گردشگری تعریف شود که هم اکنون تنها بخشی از آن به مجموعه فرهنگی تبدیل شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۷.۷ هکتار عرصه از این مجموعه ۱۲۰ هکتاری در اختیار برج میلاد باقی مانده و معادل همین میزان نیز اراضی حاشیه ای است.

توسل تصریح کرد: باید برای این ظرفیت فوق العاده تصمیم گیری همه جانبه شود و به همین دلیل با همفکری اعضای شورای شهر تهران، توسط معاونت شهرسازی و معماری شهرداری، مشاور انتخاب و مطالعات تکمیلی برای ساماندهی عرصه های باقی مانده انجام شده است و امیدواریم که نتایج حاصله از آن بتواند نقش مهم در رونق اقتصاد شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان داشته باشد.»
مجموعه میلاد جزیره ای در منطقه ۲ تهران است
رسول کشت پور شهردار منطقه ۲ تهران نیز در این نشست گفت: برج میلاد در منطقه ۲ قرار داد اما سرنوشت این مجموعه همواره در هاله ای از ابهام قرار دارد چراکه این مجموعه همانند جزیره ای در این منطقه است که اتفاقات بسیاری در آن رخ می دهد.
وی تصریح کرد: مدیریت در کلانشهری همچون تهران گران است بنابراین باید در تصمیم گیری ها بسیار دقت داشته باشیم که اقدامات انجام شده نتایج خوبی برای شهروندان به ارمغان بیاورد.
همچنین در این نشست، سپس جمعی از معماران و شهرسازان مطرح کشور که همواره به عنوان مشاوران معماری و طراحی منظر شهری در پروژه های بزرگ شهری حضور دارند، گزارشی از مطالعات خود را در خصوص ساخت هتل و مرکز تجارت جهانی برج میلاد که زمینی به مساحت ۴.۲ هکتار دارد، ارائه کردند.  
همچنین آنها نتایج مطالعات خود را از میزان رضایت مندی شهروندان از برگزاری رویدادهای مختلف برج میلاد، هزینه کرد شهروندان برای بازدید از این مجموعه، نظرسنجی های انجام شده از میزان رضایت شهروندان به هنگام بازدید از طبقات مختلف برج میلاد، تجارب بدست آمده از برج های مخابراتی دنیا، خدمات ارائه شده در مجموعه برج میلاد، نتایج مطالعات منظر شهری سایت برج میلاد، ظرفیت های توسعه سایت و ... خطاب به مدیران شهری و متخصصان این حوزه گزارش کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =