لیگ برتر کشتی آزاد و چالش انصراف تیم‌ها

تهران - ایرنا - لیگ برتر کشتی آزاد باشگاه‌های کشور در حالی از ۲۳ مهرماه با حضور ۷ تیم آغاز شد که در فاصله چند روز مانده به پایان آن ۲ تیم از ادامه پیکارها انصراف دادند و حضور یک تیم دیگر نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

مرحله نیمه‌نهایی لیگ برتر کشتی آزاد جمعه هفته جاری در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار خواهد شد و تکلیف تیم‌های برتر در این دوره از پیکارها مشخص خواهد شد. هر چند با وجود تیم متولی همچون بازار بزرگ ایران که در سال‌های گذشته با نام بیمه رازی در لیگ حضور پیدا می‌کرد که با صرف هزینه‌ای کلان و به خدمت گرفتن کشتی‌گیران ملی‌پوش و حتی جذب آزادکاران عنوان‌دار روس، کار را برای سایر تیم‌ها مشکل می‌کند.

با این وجود لیگ امسال به صورت غیرمتمرکز و به طور رفت و برگشت در شهرهای مختلف برگزار شد و نسبت به دوره‌های‌ قبلی لیگ تفاوت داشت که به صورت فصلی برگزار می‌شد.

برگزاری لیگ به صورت فشرده و در فاصله زمانی حدود یک ماهه، شاید از بسیاری از جهات خوب باشد اما برای کشتی‌گیران و به خصوص ملی‌پوشانی که شانس حضور در ترکیب تیم ملی در تورنمنت‌های مختلف و به خصوص المپیک هستند، شرایط متفاوتی را رقم می‌زند. با این توضیح که کشتی‌گیران برای حضور در تیم‌های خود در لیگ برتر در این فاصله باید رژیم غذایی خود را رعایت کرده و سر وزن قرار گیرند. حتی همین موضوع سبب شد که «حسن یزدانی» یکی از شانس‌های کسب مدال برای کشورمان در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در لیگ برتر و در ترکیب «تا ثبت جهانی توس» در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی بگیرد که این شرایط مشکلات بدنی و افزایش احتمال آسیب‌دیدگی آنان را دوچندان می‌کند.

اما برگزاری لیگ به طور فصلی و آن هم در کوران برگزاری برخی رقابت‌ها که همزمان با برگزاری لیگ بود، شاید شرایط دشواری را برای کشتی‌گیران ایجاد نمی‌کرد اما طولانی شدن مسابقات و فرسایشی بودن آن، مشکلاتی را به دنبال داشت.

با این وجود کشتی از جمله رشته‌هایی است که همچون فوتبال یا والیبال گردش مالی زیادی در آن وجود ندارد و کشتی‌گیران درآمد چندانی ندارند و تنها درآمد آنها حضور در همین مسابقات لیگ است که با درآمد آن می‌توانند دستی به سر و گوش زندگی خود بکشند.

از سوی دیگر حضور نیافتن تیم‌ها و باشگاه‌های مطرح کشور که در رشته‌ها و لیگ‌های مختلف تیم‌داری می‌کنند، سبب شده که هر سال شاهد حضور تیم‌های مختلف با نام‌های مختلفی باشیم که شاید عمر برخی از آنها به یک سال هم نکشد و مشکلات مالی خیلی سریع موجب تعطیلی آنها شود.

اتفاقی که سبب شد در ادامه لیگ کشتی آزاد ۲ تیم نظامی رعد ستارگان ساری و پله برقی و آسانسور بهران (پاس تهران) به دلیل مشکلات مالی خیلی زود از گردونه رقابت‌ها حذف شده و از ادامه پیکارها انصراف دهند و حتی حضور تیم اترک خراسان شمالی در مرحله نیمه‌نهایی به دلیل همین مشکلات مالی و پرداخت نشدن حقوق کشتی‌گیرانش، در پرده ابهام قرار گیرد؛ تیمی که با کمک و حمایت استاندار خراسان شمالی گام به لیگ برتر گذاشته است.

انصراف تیم‌ها از موضوعاتی است که سازمان لیگ فدراسیون کشتی باید به آن توجه لازم را داشته باشد چرا که این موضوع نفس برگزاری لیگ را زیر سوال می‌برد و انگیزه تیم‌ها و حامیان مالی را برای تیم‌داری در دوره‌های بعد کاهش دهد.

به هر ترتیب در صورتی که تیم اترک خراسان شمالی در ادامه لیگ حاضر شود و در صورت راهیابی این تیم و بازار بزرگ ایران در فینال لیگ کشتی آزاد، مبارزه «گنو پتریاشویلی» دارنده ۳ مدال طلای جهان و برنز المپیک و «پرویز هادی» دارنده مدال برنز جهان و طلای بازی‌های آسیایی که ۲ آزادکار سنگین وزن مطرح حال حاضر جهان هستند، می‌تواند جذابیت خودش را داشته باشد. 

مرحله نهایی لیگ برتر کشتی آزاد باشگاه‌های کشور روز جمعه اول آذرماه با حضور ۴ تیم راه یافته از دور مقدماتی این مسابقات در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار می‌شود.

تیم‌های بازار بزرگ ایران و اترک خراسان شمالی به عنوان تیم‌های اول و دوم گروه (الف) و تیم‌های «تا ثبت جهانی توس» و دانشگاه آزاد اسلامی مازندران به عنوان تیم‌های اول و دوم گروه ب به مرحله پایانی لیگ برتر کشتی آزاد باشگاه‌های کشور راه یافتند.

بر این اساس دیدارهای نیمه نهایی این مسابقات به شرح زیر برگزار خواهد شد:

بازار بزرگ ایران - دانشگاه آزاد اسلامی مازندران

تا ثبت جهانی توس - اترک خراسان شمالی

تیم‌های پیروز دیدارهای نیمه نهایی، دیدار فینال و تیم‌های بازنده نیز دیدار رده‌بندی را برگزار خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =