چشم‌انتظاری مردم فارس برای برخورد با افزایش قیمت‌ها

شیراز-ایرنا- هرچند بارها بر ممنوعیت افزایش قیمت کالاها در بخش‌های مختلف متاثر از افزایش قیمت بنزین تاکید شده است اما مردم از افزایش قیمت برخی کالاها در فارس گلایه‌مند هستند و انتظار دارند با متخلفان برخورد شود، از طرفی نیز تیم‌های بازرسی و نظارتی عزم خود را برای برخورد با متخلفان جزم کرده‌اند.

با وجود تاکیدها مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، رصد بهای برخی اجناس در بازار شیراز نشان می‌دهد که فروشندگان این کالاها را با بهای بیش از هفته‌های گذشته در اختیار مردم قرار می‌دهند که به عنوان نمونه قیمت هرکیلوگرم تخم‌ مرغ نسبت به هفته گذشته ۸۰۰۰ ریال و هر کیلوگرم گوجه فرنگی نسبت به هفته گذشته ۱۰۰۰۰ ریال افزایش داشته است.
از طرفی نیز برخی تاکسی‌های گردشی در شهر شیراز نرخ مصوب شورای اسلامی شهر را که هر کورس ۸۰۰۰ ریال تعیین شده بود را رعایت نمی‌کنند و به ازای هر کورس مبالغ بیشتری از شهروندان دریافت‌ ‌می‌کنند.
تیم‌های بازرسی و نظارتی استان فارس نیز این روزها با جدیت بیشتری برای برخورد با متخلفان به میدان آمده‌اند و در حال رصد و نظارت مستمر قیمت کالاها در بازار هستند و با متخلفان برخورد می‌کنند.

۳۳ پرونده تخلف گران‌فروشی در فارس تشکیل شد
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه بازرسان این سازمان به طور مستمر بر قیمت‌ کالاها در بازار نظارت دارند و با متخلفان برابر قانون برخورد می‌کنند، گفت: تاکنون ۳۳ پرونده تخلف گران فروشی در استان تشکیل شده است.
حمیدرضا ایزدی افزود: اولویت کاری سازمان، صنعت، معدن و تجارت فارس بر بازرسی، تنظیم بازار و کنترل قیمت کالاها متمرکز شده است و بر همین مبنا به صورت موقت کلیه ماموریت‌ها در حوزه صنعت و معدن را تعطیل و تمام ظرفیت‌های تجهیزاتی و نیروی انسانی را در معاونت بازرسی سازمان فعال کرده‌ایم.
وی ادامه داد: درحال حاضر تیم‌های بازرسی در سراسر استان فارس به خصوص شهر شیراز فعال هستند و به طور مستمر بازار را رصد می‌کنند که در این زمینه از پتانسیل بسیج اصناف نیز بهره ‌گرفته‌ایم.

استقرار بازرس مقیم در میدان میوه و ‌تره‌بار
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: در میدان میوه و تره‌بار چهار نفر را به عنوان بازرس مقیم مستقر کرده‌ایم که مامور نظارت بر فرآیند خرید و فروش هستند.
ایزدی اظهارکرد: سامانه ۱۲۴ پاسخگویی به شکایات مردمی را شبانه‌روزی کرده‌ایم و اپراتورها پاسخگوی مردم هستند تا شکایت را به همراه جزییات دریافت کنند تا در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

ثبت ۵۳۷ شکایت در سامانه ۱۲۴
وی ادامه داد: از روز شنبه تا ساعت ۲۴ سه‌شنبه، ۵۳۷ شکایت در سامانه ۱۲۴ توسط شهروندان ثبت شده است که تا روز گذشته به ۴۲۴ شکایت رسیدگی و رسیدگی به ۱۱۳ شکایت دیگر در دست اقدام است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: تا روز گذشته ۳۳ فقره پرونده تخلف تشکیل و به اداره‌کل تعزیرات حکومتی ارجاع داده شده است.
ایزدی افزود: سعی بر این است که گشت‌های بازرسی را به صورت مشترک با ‌اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان انجام دهیم تا رسیدگی به پرونده‌ها سرعت بگیرد و سریعتر در ارتباط با تخلفات تصمیم‌گیری شود.
 وی ادامه داد: ناظران بسیج اصناف را در بازارچه‌های سازمان میادین میوه‌ و تره‌بار به منظور نظارت بر نحوه عرضه میوه و تره‌بار و قیمت محصولات مستقر کردیم.

استقرار بازرس مقیم در صدرا و پایانه مسافری
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: در صدرا، بازرسان مقیم را در اتاق اصناف شهر صدرا مستقر کردیم تا گزارش‌هایی که در ارتباط با تخلفات دریافت می‌کنیم در کوتاهترین مدت توسط بازرسان رسیدگی و برخورد قانونی صورت بگیرد.
ایزدی افزود: همچنین یک تیم بازرسی در پایانه‌های مسافری مستقر کردیم تا نظارت لازم بر غرفه‌های فروش بلیت و سایر غرفه‌های مستقر در این پایانه‌ها داشته باشند.

کمبود کالا نداریم، مردم خرید هیجانی نکنند
وی همچنین از مردم خواست از خرید هیجانی کالاها خودداری کنند و گفت: مردم هیچ نگرانی در بحث تامین کالاهای مورد نیاز نداشته باشند چرا که به اندازه کافی کالا در انبارها وجود دارد و هیچ‌گونه کمبودی در استان نداریم.

مردم دغدغه تامین کالاهای مورد نیاز خود را نداشته باشند
رئیس اتاق اصناف استان فارس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به ذخیره مناسب کالاهای اساسی و ضروری، مردم هیچگونه دغدغه‌ای برای تامین کالاهای مورد نیاز خود نداشته باشند.
سید محمد هاشمی افزود: به منظور نظارت دقیق بر بازار، پس از اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین بلافاصله کمیته بحران اتاق اصناف نشست تخصصی برگزار کرد. مهمترین اصل برای ما عدم افزایش قیمت کالاها بود و چون اصناف از بدنه مردم هستند در این زمینه همکاری لازم را داشتند. فروشگاههای بزرگ عرضه کالا طبق روال قبل و بدون هیچگونه افزایش قیمت فعالیت خود را ادامه دادند و حتی برخی کالاها را با تخفیف عرضه کردند.
وی ضمن قدردانی از اقدامات ستاد تنظیم بازار استان فارس و شهرستان شیراز برای  حل برخی از مشکلات گفت: در بحث توزیع لبنیات نیز مشکلاتی وجود داشت که  برخی تصمیمات ستاد تنظیبم بازار منجر به حل این مشکل شد.
رئیس اتاق اصناف استان فارس ادامه داد: فعالیت تمام نانوایی‌های سطح شهر نیز به شکل عادی در حال انجام است و هیچ واحد صنفی نانوایی تعطیل نشده و فقط فعالیت نانوایی‌های  شهر صدرا به دلیل نبود آرد حدود یک ساعت مختل شده بود که بلافاصله این مشکل نیز حل شد.
هاشمی تصریح کرد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف هر یک از واحدهای صنفی مورد را از طریق شماره تلفن ۳۲۳۲۰۰۰۰ بازرسی اتاق اصناف مرکز استان و تلفن ۱۲۴ بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گزارش دهند.
وی گفت: بحث حل مشکل سوخت وانت بارها و تاکسی تلفنی‌ها نیز در دست پیگیری است که پیش‌بینی می‌شود طی یکی دو روز آتی این مشکل حل شود.
اعتراض ها به اصلاح قیمت بنزین که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی سران قوا از دقایق اولیه بامداد جمعه ۲۴ آبان به اجرا گذاشته شد، در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت.
در برخی شهرها این اعتراض ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد. این موضوع در شیراز سبب شد که ناوگان حمل و نقل کالا نتواند به شکل مطلوب به ارائه خدمات ادامه دهد.
سخنگوی دولت،  رئیس دفتر رئیس جمهوری و   رئیس سازمان برنامه و بودجه از شامگاه جمعه تاکنون در اظهارنظرهایی جداگانه تاکید کرده‌اند که موضوع تغییر بهای بنزین مصوبه شورای عالی اقتصادی سران قوا و تصمیم همه اجزای نظام است.
همچنین دولت با توجه به دغدغه هایی که درباره معیشت مردم وجود دارد موظف است تا تمام پولی که از این مسیر به دست می آید در قالب یارانه ای جداگانه به حدود ۶۰ میلیون نفر از مردم ایران پرداخت کند و مهمترین مساله دولت در این اصلاح قیمت ، اصلاح نظام پرداخت یارانه به نفع همه مردم بوده است.
دولت تاکید کرده است که ۶۰ میلیون ایرانی طبق جدول زمان بندی از  یارانه اصلاح قیمت بنزین بهره‌مند خواهند شد.