دولت درهای کشور را به روی دانشمندان جهانِ علم باز کرده است

تهران-ایرنا- مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به شیوه مثبت دیپلماسی علمی دولت در چند سال اخیر، تصریح کرد: دولت در خصوص ارتباطات بین‌المللی موفق عمل کرده و نقاط قوت این شیوه دیپلماسی نسبت به نقاط ضعف بیشتر است. دولت به خصوص پس از برجام تلاش کرد درهای کشور را روی دانشمندان جهان علم باز کند.

عبدالرضا سیم چی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به تراز بالای علمی کشور در سطح دنیا، اظهار داشت: دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در ارتباطات علمی بین‌الملل حتی در شرایط تحریم بسیار مطلوب عمل کرده‌اند.

وی ادامه داد: با وجود تمام مشکلات مراکز علمی کشور تلاش کرده‌اند از این موقعیت موجود نهایت بهره‌برداری را کنند و کمک‌هایی از جامعه بین‌المللی دریافت و اقدامات مطلوب در این سطح ارائه دهند.

سیم چی با بیان اینکه تحریم‌ها خواسته یا ناخواسته روی روابط کشور تاثیرگذار است، تصریح کرد: رفت و آمد اساتید بین‌المللی با وجود قوانین وضع شده توسط آمریکا دچار مشکل شده است و برخی دانشمندان برای ورود به کشور بی میل هستند.

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف در ادامه تصریح کرد: دولت تدابیر بسیار مطلوبی در خصوص دیپلماسی علمی اتخاذ کرده است؛ به عنوان مثال برای حضور دانشمندان بین‌المللی اقدامات بسیاری اعم از تسهیل ویزا انجام داده است تا ارتباطات باقی بماند.

سیم چی افزود: فرصت‌های مطالعاتی اساتید و دانشجویان و اخذ ویزا برای برخی کشورها به دلیل مشکلات ارزی تضعیف شده است. اما با تمام این موضوعات جامعه علمی در حال فعالیت مطلوب در عرصه بین‌الملل است. زیرا باور داریم علم با همبستگی با جامعه جهانی ماهیت خود را پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید تسهیلات بسیار زیادی برای حضور در جوامع بین‌امللی ایجاد کرده است، تصریح کرد: به عنوان مثال در اخذ ویزای دانشمندان خارج کشور حمایت‌های بسیار خوبی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد. اما شرایط جهانی تغییر کرد و باعث شد برنامه‌ریزی‌های دولت نیز تحت تاثیر قرار گیرد.

مدیرکل امور بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: باور جامعه علمی این است که دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها همانند ۴۰ سال گذشته با توجه به تمام مسائل می‌توانند راه پیشرفت خود را پیدا کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =