۲۹ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۰۰
کد خبر: 83562308
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

گردوغبار مهمترین چالش زیست محیطی قم است

قم-ایرنا- مدیرکل محیط زیست قم گفت:‌ درحال حاضر مهمترین چالش زیست محیطی این استان، گردوغبار است که مسئولان با حساسیت این موضوع را پیگیری می‌کنند.

سیدرضا موسوی مشکینی روزچهارشنبه درکارگروه زیست بوم دراستانداری قم افزود:‌ اگرچه هنوز قم به وضعیت بحرانی مانند استان خوزستان و برخی شهرهای غربی کشور نرسیده‌، اما باید راهکارهای مقابله با آن را پیگیری کرد. 

وی اضافه کرد: قم مانند برخی کلان‌شهرهای دیگر با مشکل سموم ناشی از آلایندگی‌های صنعتی و فعالیت ناشی از خودروهای سواری مواجه نیست، اما باید نسبت به این امور درآینده حساس بود.
وی با اشاره به برنامه کوتاه مدت دستگاه‌های اجرایی دررابطه با مقابله با گردو غبار اضافه کرد: شناسایی کانون‌های داخلی تولید گرد و غبار با استفاده ازتصاویر ماهواره‌ای درحال مطالعات نهایی است و تا پایان سال ۹۹ تکمیل می‌شود.
موسوی مشکینی بیان کرد: عملیات نهال‌کاری، جنگل‌کاری، ساماندهی چرای دام، شناسایی و تهیه ذخیره گاه‌های جنگلی و تامین و تولید نهال توسط اداره‌کل منابع طبیعی استان برای مبارزه با ریزگردها دردست اجراست.
وی گفت:‌مراکز اورژانس درمناطق بحرانی و گردو غبار درقم توسعه و تجهیز می‌شود، همچنین برای مبارزه با کانون‌های گردوغبار، تامین حقابه‌های تالاب و رودخانه‌های استان دردست پیگیری است.
موسوی مشکینی افزود:‌مدیریت کاهش مصرف آب زیرزمینی استان و پلمپ چاه‌های غیرمجاز وحذف کامل آب شرب شهری در فضای سبز شهری از برنامه‌های دیگر محیط زیست استان قم برای مقابله با ریزگردهاست.
وی با اشاره به اهمیت و پایداری پساب‌های شهری اضافه کرد: این پساب‌ها باید جایگزین آب شرب مورد استفاده در فضای سبز شهری شود.
وی گفت:‌طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده هرسال باید ۱۰ درصد برحجم کمربند سبز شهری قم اضافه شود تا مباحث پدافند زیستی در این رابطه به درستی عملیاتی گردد.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری جلسات درحوزه آبخیز دریاچه نمک توسط سازمان برنامه و بودجه استان نیز برای تامین حقابه‌ها در برنامه کوتاه مدت استان درمسیر مقابله با گرد وغبار پیش بینی شده‌است.
موسوی مشکینی با انتقاد از عدم اجرای درست دررهاسازی‌های زیست محیطی گفت: سد الغدیر ساوه به شرط رهاسازی زیست محیطی احداث شد اما بعد از بهره‌برداری رهاسازی‌های پیش بینی شده به دست فراموشی سپرده شده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha