کشته شدن 3 نفر در جدیدترین ناآرامی‌های بولیوی

تهران-ایرنا- درگیری‌ها به دنبال اقدام پلیس و نیروهای ارتش بولیوی برای برداشتن موانع در مسیر یک مرکز سوخت رسان که توسط حامیان اوو مورالس ایجاد شده بود، منجر به کشته شدن سه نفر شد.

رسانه های غربی گزارش دادند که در این درگیری ها سه نفر کشته و 22 نفر دیگر زخمی شدند. این درگیری ها پس از آن رخ داد که نیروهای نظامی بولیوی در راستای باز کردن مسیرها به سوی یک مرکز مهم سوخت رسانی حرکت کردند. هواداران مورالس پیشتر مسیرها به سوی این مرکز را بسته بودند.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس‌جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور برگزار شد. سناتور جنینه آنیِس، در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد.

اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با ضرر میلیارد دلاری روبرو شده است. اتاق صنایع ملی بولیوی به تازگی اعلام کرد که بخش صنایع و تجارت بولیوی متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.

تصاویر منتشر شده از رسانه ها نشان می دهد که دود غلیظی به دلیل آتش زدن لاستیک ها توسط هواداران مورالس نزدیک مرکز گازی "سنکاتا" در روز گذشته(سه‌شنبه) به هوا برخاسته است.

هواداران رئیس جمهوری مستعفی این کشور همچنان به اعتراض های خود ادامه می دهند و خواستار بازگشت مورالس و استعفای جنینه آنیس رئیس جمهوری خودخوانده هستند. فعالان حقوق بشری اعلام کردند که تلفات اعتراض های اخیر در بولیوی به 25 نفر افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha