۳۰ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۳
کد خبرنگار: 1269
کد خبر: 83562175
۰ نفر

برچسب‌ها

ایجاد کتابخانه در تیران نیازمند مکان مناسب است

اصفهان- ایرنا- رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی تیران و کرون گفت: مکان مناسب برای راه‌اندازی و ایجاد کتابخانه عمومی در این شهرستان وجود ندارد.

احمد احمدی روز پنجشنبه در گفت‌ و گو با ایرنا افزود: در زمان حاضر ۲ کتابخانه عمومی و ۲ کتابخانه مشارکتی در تیران و کرون فعالیت دارد که پاسخگوی کل نیاز شهرستان و بر اساس برنامه چشم‌انداز ۱۴۰۴ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیست.

وی افزایش منابع کتابخوانی این منطقه از ۳۵ هزار جلد اکنون  به ۲۸۰ هزار جلد، افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی به بیش از پنج باب و رشد اعضا کتابخانه ها به ۳۵ درصد جمعیت ساکن در شهرستان را از جمله سرفصل چشم‌انداز برنامه در حوزه کتاب و کتابخوانی بیان‌کرد.

وی ادامه داد: ۲ هزار و ۶۰۰ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی تیران و کرون هستند فاصله زیادی را با نقطه هدف در این حوزه داریم که نبود دسترسی آسان به مراکز کتابخوانی موجب کاهش عضویت شده است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی تیران و کرون با بیان اینکه با اختصاص ساختمان از سوی مسئولان محلی و خیرین امکان راه‌اندازی کتابخانه جدید وجود دارد، یادآورشد: چنین کاری علاوه بر افزایش کتاب به دسترسی آسان به کتابخانه عمومی نیز کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه در بخش کرون کتابخانه عمومی وجود ندارد، یادآورشد: پس از گذشت ۱۲ سال برای احداث یک باب کتابخانه عمومی در شهر عسگران، این کار انجام و پروژه کتابخانه عمومی آن منطقه با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در حال انجام است.

وی اضافه‌ کرد: در صورت اختصاص بودجه تملک و دارایی امکان بهره‌برداری از این پروژه در اوایل سال آینده فراهم می‌شود.

احمدی همکاری بین بخشی و مساعدت خیرین را برای گسترش سرانه کتابخانه ای در این شهرستان مهم بیان‌کرد و گفت: پرداخت به موقع نیم درصد سهم شهرداری‌ها نقش موثری در ارائه خدمات دارد که در بعضی مواقع شهرداران این موضوع را در اولویت پرداخت قرار نمی‌دهند.

جمعیت تیران و کرون به بیش از ۷۲ هزار نفر می رسد که بر اساس برنامه چشم انداز کشور، تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان باید به بیش از ۲۱ هزار نفر برسد که با توجه به لزوم افزایش واحدهای ساختمانی این مراکز برای افزایش عضو، باید نگاه ویژه ای برای توسعه محیط های کتابخانه ای انجام شود.

۶۰ درصد از جمعیت این منطقه در روستاها ساکن هستند و باید دسترسی به منابع کتابخوانی را برای آن‌ها تسهیل کرد.

علاوه بر ۲ کتابخانه عمومی و ۲ کتابخانه مشارکتی ۲۰ باب کتابخانه در کانون‌های مساجد این شهرستان نیز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شده که منابع آن ها نیز محدود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =