رژیم صهیونیستی در مدار شکست برای تشکیل کابینه ائتلافی

تهران - ایرنا - نشست "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی و "بنی گانتس" رهبر حزب "آبی وسفید" که مأمور تشکیل کابینه است، بامداد چهارشنبه بدون توافق در خصوص تشکیل دولت ائتلافی پایان یافت.

به گزارش شبکه تلویزیونی "آی ۲۴" رژیم صهیونیستی، این جلسه با هدف توافق بر سر تشکیل کابینه ائتلافی با حضور دو حزب کنست؛ یعنی "لیکود" و آبی و سفید که بیشترین کرسی‌های پارلمان رژیم صهیونیستی را کسب کردند، برگزار شد که بدون نتیجه‌ به پایان رسید.

این نشست تنها ساعاتی پیش از پایان مهلت ۲۸ روزه " رووین ریولین" رئیس رژیم صهیونیستی به گانتس برای تشکیل کابینه صورت می‌گیرد. رهبر حزب آبی وسفید اول آبان ماه و پس از شکست دوباره نتانیاهو در تشکیل کابینه، از سوی ریولین" مأمور تشکیل کابینه شد.

در این جلسه یک ساعت و ۳۰ دقیقه‌ای که در دفتر نتانیاهو در قدس برگزار شد، هیچ یک از رؤسای احزاب لیکود و آبی و سفید نتوانستند بیانیه‌ مشترکی در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

این رسانه صهیونیستی تصریح کرد، "یائیر لاپید" رهبر حزب "یش آتید" (آینده‌ای هست)، موشه یعلون" رئیس حزب "تلم"  و "گابی اشکنازی" رئیس ستاد مشترک اسبق رژیم صهیونیستی که با گانتس ائتلاف احزاب "آبی و سفید" را تشکیل داده‌اند حاضر به پیوستن به دولت ائتلافی به ریاست نتانیاهو نشدند.

نتانیاهو در پایان دیدار با گانتس گفت: این آخرین فرصت برای اتخاذ یک تصمیم تاریخی بود، تصمیمی که پیامدهای آن امنیت اسرائیل و آینده آن را تحت‌الشعاع قرار می‌داد، اما متأسفانه امروز دریافتم که در جلسه با گانتس وی پیشنهاد ریولین را رد می‌کند و به بطور عمد خواسته اسرائیلی‌ها برای تشکیل یک دولت وحدت ملی جامع را نمی‌پذیرد.

نتانیاهو ادامه داد: گانتس به دنبال آن است که یک دولت اقلیت با حمایت فهرست مشترک احزاب عرب تشکیل دهد، فردا در دیدار با "لیبرمن" تلاش خواهم کرد تا مانع انتخابات غیر ضروری یا کابینه‌ای شوم که اسرائیل را تهدید می‌کند.

نتانیاهو  شنبه‌شب با انتقاد از گانتس" رهبر حزب آبی و سفید برای تشکیل کابینه با ائتلاف مشترک احزاب عرب گفت که این اقدام فاجعه‌ بارتر از برگزاری سومین انتخابات زود هنگام است.

گانتس نیز در نخستین اظهار نظر پس از پایان دیدار با نتانیاهو گفت: در جلسه امروز، اظهاراتم را بار دیگر تکرار کردم، سخنانی که از همان آغاز ورود به صحنه سیاسی، آنها را مطرح کرده‌ام و آن این است که اسرائیل نیازمند یک دولت لیبرال است که از دو حزب کنست تشکیل شود که بیشترین کرسی‌ را به دست آورده‌اند.

رهبر ائتلاف احزاب آبی و سفید گفت: برگزاری سومین انتخابات زودهنگام بسیار ناخوشایند است، اما ما هرگز از ارزش‌ها و اصول خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد و تا جایی که بتوانیم برای تشکیل دولت در زمان باقی مانده تلاش خواهیم کرد.

آخرین مهلت گانتس برای همراه کردن دیگر احزاب کنست برای تشکیل کابینه ائتلافی امروز (چهارشنبه) به پایان می‌رسد و پس از آن بار دیگر مأموریت تشکیل کابینه به رئیس رژیم صهیونیستی ارجاع داده می‌شود.

در صورت شکست گانتس، روز پنجشنبه مرحله سوم تشکیل کابینه ائتلافی رژیم صهیونیستی ۲۱ روز دیگر ادامه خواهد یافت.

در این مرحله مأموریت تشکیل کابینه به هریک از اعضای ۱۲۰ نفره کنست رژیم صهیونستی اعطا می‌شود و هر نماینده‌ای که موفق شود رای ۶۱ نفر از اعضای کنست را با خود همراه کند، کابینه ائتلافی را تشکیل خواهد داد.

در صورتی که در بازه زمانی ۲۱ روزه، هیچ یک از احزاب موفق به تشکیل کابینه نشوند، کنست منحل و سومین انتخابات زود هنگام در سال جاری میلادی در سرزمین‌های اشغالی برگزار می‌شود.

در بیست و دومین انتخابات کنست که ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار شد، ائتلاف "آبی و سفید" به رهبری گانتس، ۳۳ کرسی را کسب کرد و حزب لیکود تنها توانست، ۳۲ کرسی را به دست آورد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha