جامعه فرهیخته با سطح مطالعه کتاب شناخته می‌شود

بیرجند - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی گفت: جامعه فرهیخته و پویا با تعداد نشر، چاپ و سطح مطالعه کتاب شناخته می‌شود.

ناصر نبی‌زاده شامگاه سه‌شنبه در آیین گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی در دانشگاه بیرجند افزود: جامعه فرهیخته از تعداد کتابخانه‌ها و میزان استقبال مردم از کتاب سنجیده می‌شود و داشتن ساختمان و مترو ربطی به جامعه فرهیخته ندارد هرچند ممکن است آن جامعه پیشرفته باشد.

وی اظهار داشت: فرهیختگی از صفت‌های تاریخی ما ایرانیان است که باید به جایگاه واقعی کتابخوانی برسیم و فقط نباید از دولت تقاضای گسترش کتابخوانی را داشت.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی گفت: تقویت حوزه نشر به همت عمومی‌تر نیاز دارد و ما در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌ای برای رسیدن مناسب‌تر کتاب به دست مخاطبان داریم.

وی یادآور شد: باید مسیرهای دیگری هم برای مدیریت درست جریان کتابخوانی پیدا کنیم و سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان را فرارو داریم که از سوم تا هشتم آذر ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی بیرجند برگزار می‌شود و کتاب را با ۳۰ درصد تخفیف به مخاطب ارائه می‌کنیم.

نبی‌زاده گفت: مشکل کاغذ وجود دارد که اقداماتی در این خصوص انجام شده و ممکن است دنیای پرهیاهوی فضای مجازی کتاب را از دست‌های ما دور کرده اما برخی جوامع از فضای مجازی برای افزایش و رونق حوزه کتاب و کتابخوانی استفاده کرده‌اند.

رئیس دانشگاه بیرجند هم گفت: راه نجات کشور آگاهی‌بخشی و افزایش دانش است و هرچه سطح دانش و آگاهی ما بالا رود به همان میزان مشکلات ما هم کم می‌شود.

احمد خامسان افزود: سال قبل ۳۵ هزار جلد کتاب در ۲ مرحله به کتابخانههای سطح شهر اهدا کردیم.وی اظهار داشت: امیدواریم تعداد کتابخانه‌های ما افزایش یابد تا دانش و آگاهی عمومی افزایش پیدا کند و کشوری سربلند با امید داشته باشیم.

در این آیین از ۶ کتابخوان نمونه خراسان جنوبی تجلیل و از ۸۰ کتاب چاپ شده توسط ناشران استان در سال جاری، رونمایی شد. 

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۳ آبان با شعار «حال خوش خواندن» آغاز شد و برنامه‌های فرهنگی متنوع با هدف ایجاد و تقویت فرهنگ مطالعه به همت دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =