۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83561868
۰ نفر

برچسب‌ها

فعال بحرینی از سفارت کشورش در انگلیس شکایت کرد

لندن – ایرنا – فعال بحرینی مقیم لندن که مرداد گذشته ساعاتی قبل از اجرای حکم اعدام دو جوان هموطن خود از ساختمان سفارت «منامه» در لندن بالا رفت و بر بام آن ندای اعتراض سرداد از سفارت کشورش به اتهام ضرب و شتم و تهدید به قتل شکایت کرد.

«موسی محمد» امروز (سه شنبه) به‌همراه وکیلش به اداره پلیس لندن مراجعه کرد تا از دو تن از دیپلمات‌های بحرینی که یکی او را به پایین انداختن از بام سفارت و دیگری به اعدام تهدید کرده بود، شکایت کند.

بر اساس دادخواستی که وی ارائه کرده، یکی از دیپلمات‌های سفارت به او گفته است امروز دو نفر در بحرین اعدام می‌شوند و تو نفر سوم خواهی بود.

تصاویر منتشر شده در فضای مجازی نشان می دهد موسی محمد حوالی ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه شب از ساختمان سفارت کشورش در لندن بالا می رود و با فریاد های خود به اجرای حکم اعدام دو فعال بحرینی اعتراض می کند.

وی همچنین پارچه نوشته‌ای را از بام سفارت آویزان که بر روی آن نوشته شده بود، زندگی خود را به خاطر نجات دو تن از هموطنانم به خطر می اندازم، آن دو، ساعاتی بعد اعدام می شوند، بوریس جانسون اکنون اقدام کن.

پس از آن پلیس و نیروهای آتش‌نشانی در اقدامی غیر معمول وارد ساختمان سفارت شده و این فعال بحرینی را خارج می کنند.

سفارت بحرین ادعای این فعال مدنی را تکذیب کرده و آن را بی‌اساس خوانده است. با این حال موسی محمد می گوید اگر پلیس وارد وارد سفارت نمی‌شد من کشته می‌شدم.

پرونده او از سوی شرکت حقوقی بایندمنز پیگیری و توسط موسسه حقوق بشری «دمکراسی و حقوق بحرین» حمایت می شود. سید احمد الوداعی رئیس این موسسه حقوق بشری می گوید محمد موسی به دلیل اعتراض برای حفظ جان دو بحرینی تهدید شد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، سه نفر از شهروندان بحرینی مرداد ماه اعدام شدند که دو نفر از آنها به اتهام ارتباط با گروههای تروریستی و یک نفر به اتهام قتل اعدام شدند.

سازمان عفو بین الملل با ابراز نگرانی از احتمال اجرای قریب الوقوع اعدام دو فعال سیاسی بحرینی، از پادشاه این کشور خواست فورا اجرای این حکم را متوقف کند.

عفو بین المللی اعلام کرد: خبرهای وحشتناکی از احتمال اعدام قریب الوقوع «علی العرب» و «احمد الملالی» منتشر شده که در محاکمه ای ظالمانه و با استناد به اعترافات اجباری به اعدام محکوم شدند.

بحرین از زمان سرکوب قیام مردمی در سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون شاهد موج اعتراضات مردمی است که خواستار اصلاحات سیاسی در این کشور هستند.

به گفته فعالان بحرینی، شمار زیادی از شخصیت ها و رهبران گروه های مخالف، پزشکان، معلمان، دانش آموزان و کارمندان بخش عمومی در زندانهای بحرین شکنجه شده اند.

رژیم آل خلیفه با حمایت های دولت های غربی از جمله انگلیس و با کمک نظامیان عربستان و ماموران امنیتی امارات که در قالب نیروهای سپر جزیره در بحرین مستقر شده اند، اعتراضات مسالمت آمیز مردمی این کشور را با شدیدترین شکل سرکوب می کند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =