دبیرخانه دائمی جشنواره کتاب و رسانه تشکیل می شود

تهران ایرنا مدیر عامل موسسه خانه کتاب از تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره کتاب و رسانه خبر داد و گفت : با توجه به اهمیت این جشنواره و تخصصی بودن آن دبیرخانه دائمی تشکیل خواهد شد.

نیکتام حسینی پور عصر سه شنبه در آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه با اشاره به اهمیت و جایگاه کتاب و رسانه گفت: شغل خبرنگاری شریف، لطیف و ظریف و با عاطفه است و از طرفی هم سختی کار خود را دارد از این رو خبرنگاران را می توان از جمله افراد سخت کوش  که در همه ایام حضوری فعال و چشمگیر دارند برشمرد.
مدیر عامل خانه کتاب تاکید کرد: خبرنگاران نباید خبر ربایی و خبر بیاری کنند بلکه باید قدرت تحلیل و تفسیر و محتوا داشته باشند.
حسینی پور در عین حال، افزود: امروز نیاز به حوزه تخصصی در خبرنگاری یک ضرورت احساس می شود بنابراین باید در آموزش و تربیت خبرنگاران تخصصی تلاش کرد.

وی با اشاره به روند برگزاری این دوره از جشنواره کتاب و رسانه ، اظهار داشت: در این دوره با حجم بی سابقه آثار ارسالی به دبیرخانه مواجه شد که بیانگر رشد صد در صدی در تعداد آثار را شاهد بودیم که این مهم در استانها بیشتر مشهود بود.

مدیر عامل خانه کتاب در ادامه سخنان خود گفت: با توجه به نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب تهران به مشارکت استان ها در جشنواره سعی شد در تمامی حوزه ها این نگاه تحقق بخشیده شود.

حسینی پور در ادامه بر لزوم آموزش خبرنگاران تخصصی مجددا تاکید کرد و گفت: خانه کتاب برای برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت در این زمینه آمادگی لازم دارد.

وی ادامه داد: نسبت به آینده‌ کتابخوانی در کشور نا امید نیستیم لذا با وجود مشکلات بسیاری که در این حوزه وجود دارد و جوانان را از کتابخوانی دور می‌کند، میزان تبادل و فروش کتاب در کشور حکایت از افرادی دارد که بنا به علاقه و دغدغه‌ شخصی، پیگیر کتاب هستند.

جشنواره «کتاب و رسانه»، نمونه‌ موفق جشنواره‌ی تخصصی

دبیر هجدهمین جشنواره‌ «کتاب و رسانه» در این مراسم با بیان اینکه یک هزار اثر به دبیرخانه این دوره از جشنواره ارسال شده بود، گفت: خوشبختانه ابن جشنواره بعد از 18 دوره برگزاری به مرحله‌ای رسیده است که می‌توان گفت، در حال حاضر از کارآمدترین جشنواره‌های مطبوعاتی در کشور است.

علیرضا بهرامی، این جشنواره را الگوی موفقی برای سایر حوزه‌ها دانست و افزود: در حالی که به هر دلیلی جشنواره‌ی کشوری مطبوعات برگزار نمی‌شود، جشنواره‌های تخصصی می‌توانند نقش موثری در پویایی فضای رسانه‌ داشته باشند.

 خبرنگاران حوزه‌ کتاب را شریف‌ترین و ‌شایسته‌ترین خبرنگاران اعلام کرد و گفت: اگر عشق و عاطفه این خبرنگاران به کار نبودند، نمی‌توانستند سال‌های متمادی به این حوزه وفادار بمانند.

دبیر جشنواره کتاب و رسانه اظهار کرد: یکی از انتقاداتی که به من می‌شود، این است که این جشنواره خیلی بزرگ شده است و من با افتخار می‌گویم، خبرنگاران کتاب شایسته‌ی این رویداد عظیم هستند.

بهرامی، ضمن قدردانی از خبرنگاران حوزه‌ کتاب که در هر شرایطی اخبار این حوزه را پوشش می‌دهند، بیان کرد: امروز قبل از برگزاری جشنواره «کتاب و رسانه»، دورهمی داوران ادوار مختلف جشنواره برگزار شد و امیدواریم مشابه همین مراسم با خبرنگاران حوزه‌ کتاب نیز تشکیل شود، تا دوره‌های بعدی جشنواره را با کیفیت بالاتری برگزار کنیم.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۵ آذر ادامه دارد. امسال بیش از ۷۰ سازمان و نهاد مختلف در اجرای برنامه های هفته کتاب مشارکت دارند. این رویداد فرهنگی از چهارشنبه (۲۲ آبان) در یزد افتتاح شد و ایام هفته به این اسمی نامگذاری شده اند : چهارشنبه؛ کتاب و پایتخت کتاب ایران، پنجشنبه؛ کتابخانه، کانون فرهنگی محله، جمعه؛ کتاب معجزه پیامبر (ص)، شنبه؛ وقف کتاب، ترویج کتابخوانی، یکشنبه؛ مدرسه کتاب‌محور، دانش‌آموز کتابخوان، دوشنبه؛ کودک، کتاب، آینده، سه‌شنبه؛ کتاب مبنای تمدن، چهارشنبه ۲۹ آبان؛ کتاب، رسانه و فضای مجازی و پنجشنبه؛ کتابفروشی پاتوق فرهنگی.
همزمان با این هفته برنامه های مختلفی برای توجه بیشتر به کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه برگزار می شود که از جمله آن طرح پاییزه کتاب است. بر اساس این طرح علاقه‌مندان و خریداران کتاب‌های عمومی و کودک و نوجوان می‌توانند با ارائه کد ملی از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۱۲۰ هزار تومان در کتابفروشی‌های ثبت‌نام کرده در این طرح، بهره‌مند شوند.
کتاب‌گردی توسط اهالی قلم و نشر، جمع آوری کتاب برای مناطق محروم در قالب پویش با کتاب میشه توسط نهادهای مرتبط؛ از جمله معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابخانه ملی، گرامیداشت نویسندگان کودک و نوجوان، برگزاری اختتامیه هیجدهمین جشنواره کتاب و رسانه، برگزاری پنجمین دوره جشن ملی مترجمان و اختتامیه دومین دوره پوپک دانا تنها بخشی از این برنامه ها با رنگ و بوی کتاب است.
همچنین با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات امسال برای اولین بار هفته کتاب در بیش از ۱۲ کشور؛ از جمله ترکیه، مجارستان، سوئیس، آلمان، ایتالیا و قرقیزستان با مشارکت نهادهای فرهنگی این کشورها برگزار شده است. فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روی پایگاه اطلاع رسانی هفته کتاب بارگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =