ابوترابی‌فرد: شایسته‌سالاری باید مطالبه مردم از حکمرانان باشد

تهران – ایرنا – عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم قوای سه‌گانه، گفت: باید مطالبه جامع از حکمرانان، دولت از مجموعه خود، مجلس از دولت شایسته سالاری باشد.

«محمد حسین ابوترابی‌فرد» روز سه‌شنبه در سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت استراتژیک که در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: شایسته سالاری یکی از ضروری‌ترین نیازهای نظام اسلامی ما است.
وی نظام اسلامی را یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین نعمت‌های الهی برای جامعه بشریت دانست و گفت: مسئولیت‌ها در این نظام باید بر عهده مدیران شایسته باشد.
ابوترابی‌فرد ادامه داد: جامعه باید به سمت عدالت حرکت کند و نظام سیاسی، قضایی و حکومتی باید بر اساس عدل گام بردارد و برای رسیدن به یک جامعه مبتنی بر عدالت، راهی جز سپردن به اهل آن، نداریم.
عضو هیات عالی حل اختلاف و تنظیم قوای سه‌گانه، اضافه کرد: مدیریت راهبردی به معنی استفاده بهینه از سرمایه‌های در اختیار، برای ساختن آینده مطلوب و تعریف شده است.
وی افزود: تحقق این هدف تنها با سپردن مسئولیت به افراد شایسته محقق خواهد شد.
ابوترابی‌فرد با بیان اینکه جمهوری اسلامی عالی‌ترین گام را برای شایسته‌سالاری برداشته است، گفت: انتخاب امام راحل به عنوان عالی‌ترین و شایسته‌ترین فرد در انقلاب، موجب شد اهداف نظام محقق شود.
وی افزود: اگر شایسته سالاری نبود، امروز ایران در این جایگاه رفیع خود قرار نمی‌گرفت.
این مقام مسئول تاکید کرد: باید ارتقای فرهنگ در جامعه صورت گیرد که این موضوع نیاز به زمان دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید برای ارتقای فرهنگ عمومی جامعه تلاش کنیم، ادامه داد: این ارتقا باید به خصوص در افراد موثر سطوح بالای نظام اسلامی محقق شود.
در ادامه این مراسم «برات قبادیان» معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مدیریت یک علم است و اگر کسی منکر آن شود این نشان می‌دهد که باید همه رشته‌های مدیریت تعطیل شود.
وی ادامه داد: مدیریت همچنین تجربه است و تنها با یادگیری علوم نظری نمی‌توان مدیری موفق شد.
قبادیان با بیان اینکه مدیریت شخصی، ذاتی و جوهره آدمی نیز است،‌از نبود بانک اطلاعات مدیریتی در کشور انتقاد کرد و گفت: باید برای انتخاب مدیران شایسته چنین بانک اطلاعاتی در کشور ایجاد شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر برای آمایش سرزمین، برنامه نداشته باشیم و اشتباه‌های گذشته را نپذیریم، به جایی نخواهیم رسید.
وی ادامه داد: متاسفانه اکنون کار را به دست نخبگان نداده‌ایم و آنها را برای مدیریت تربیت نکرده‌ایم که باید برای جبران این موضوع تلاش کنیم.
قبادیان گفت: مدیریت در کشور اکنون سلیقه‌ای و شانسی است و نه بر اساس تجربه و علم و دانش.
وی خواستار آن شد که مسوولان کشور اندیشه کنند و با بازنگری قوانین، کشور را به نخبگانی دهند که بتوانند به خوبی امور را مدیریت کنند.
وی گفت: اگرزمینه را برای نخبگان و شایستگان با خط کشی‌های مد نظر فراهم کنیم، کشور ظرف دو تا سه سال سرآمد منطقه و جهان خواهد شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =