سینمای ایران را با افتخار در کشورهای منطقه معرفی می‌کنم

تهران- ایرنا- داور لبنانی جشنواره فیلم رشد با بیان اینکه با افتخار سینمای ایران و جشنواره فیلم رشد را به لبنان، مصر و دیگر کشورها معرفی می‌کنم، گفت: ما در لبنان از تجربیات ایران در این زمینه استفاده می‌کنیم.

اولین شب سینمای ملل با عنوان شب سینمای مقاومت در حاشیه چهل و نهمین جشنواره فیلم رشد با حضور مهمانانی از کشور لبنان در سینما فلسطین برگزار شد.

در این مراسم علی ظاهر؛ سرپرست انجمن هنر لبنان و تهیه‌کننده‌های فیلم‌های کوتاه و تلویزیونی، مجید شاه‌حسینی، مسعود فیاضی؛ مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی، وحید گلستان؛ دبیرجشنواره و تعدادی از علاقه‌مندان حضورداشتند.

در ابتدای مراسم فیاضی گفت: جایگاه فیلم ‌آموزشی در سینمایی ملل اسلامی با تمرکز روی مقاومت، موضوع این جلسه است. در تحلیل این موضوع باید نگاه کلی به اتفاقات بین‌المللی انداخت تا متوجه جایگاه ملل مقاومت شد.

وی ادامه داد: ما در یک نقطه عطف تاریخی به سر می‌بریم. جدال حق و باطل که از خلقت حضرت آدم آغاز شد امروزه به جایگاه خاصی رسیده است. با به وجود آمدن انقلاب اسلامی تفکری نو و بدیع به عالم عرضه شد. تا قبل از این انقلاب دنیا به دو بلوک شرق و غرب تقسیم می‌شد که هردو زاییده تفکر امانیستی بودند.  انقلاب اسلامی نشان داد، تفکری مقابل امانیسم وجود دارد.

مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی افزود: نهال انقلاب یک تفکر و گفتمان فکری است که خود را در جهان گسترش داده است و مرز نمی‌شناسد. همچنین رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ایرانی الگوی جوانان سایر کشورها شدند.

فیاضی ضمن اشاره به اینکه جبهه استکبار از همه ابزارها برای مقابله با ما استفاده می‌کند، عنوان کرد: تمدن جدیدی رخ داده است که تمدن دیگری با تمام قوا در حال مقابله با آن است.

وی اظهار داشت: در این عرصه، تفکر مقاومت کارآمدی خود را نشان داده است و برای ساخت این تفکر مهم‌ترین مسئله پرورش نیروی انسانی است. ما در جشنواره فیلم رشد برای به ثمر رساندن این هدف تلاش می‌کنیم.

فیاضی فیلم آموزشی را تیغ دودم  دانست که هم می‌تواند مثبت و هم منفی و در ساخت هویت دانش‌آموز مؤثر باشد.

در ادامه این مراسم وحید گلستان؛ دبیر چهل‌ونهمین جشنواره فیلم رشد ضمن اشاره به اینکه فیلم آموزشی علاوه بر فیزیک محتوایی، یک شیمی ذاتی دارد که روی عاطفه مخاطب تأثیرگذار است و در نهایت روی هویت و باور افراد تأثیر می‌گذارد، از علی ظاهر دعوت کرد تا به روی سن بیاید.

ظاهر با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: «خوشحالم که در این جشنواره حضور دارم و این تجربه خوبی برای من است. مشابه این جشنواره را در سفرهایی که به کشورهای مختلف داشتم، ندیدم. بعد از انقلاب اسلامی این جشنواره از مواردی است که ما به آن افتخار می‌کنیم.»

او ادامه داد: جنگ بین حق و باطل هنوز در عرصه‌های مختلف ادامه دارد. یکی از این موارد جنگ رسانه‌های جدید و مردم است اما مردم ایران توانستند توسط نیروهای با بصیرتی که دارند، محتوای جدید و مناسب تولید کنند.

ظاهر یکی از ابزارهای انتقال تفکر را سینما و تئاتر دانست و ضمن اشاره به علاقه بیست و پنج ساله خود به هنر سینما و موسیقی ایران، گفت: من با افتخار جشنواره فیلم رشد را به لبنان، مصر و دیگر کشورها معرفی می‌کنم. ما در لبنان از تجربیات ایران در این زمینه استفاده می‌کنیم. در طول ده سال گذشته بیش از ۳۰۰ فیلم از ایران در لبنان به نمایش درآمد و همه مردم از اقشار مختلف (نه تنها بخش شیعه( به تماشای آن‌ فیلم‌ها نشستند. مردم لبنان از فیلم‌ها استقبال خوبی داشتند و تصور نمی‌کردند فیلمی با این فیلمنامه و ساخت قوی محصول ایران باشد.

وی ادامه داد: ما تبادلات فکری و فرهنگی مختلفی با ایران داریم. مردم لبنان به جمهوری اسلامی و امام خمینی علاقه‌مندند و از بیانات رهبر معظم  نیز استفاده می‌کنند. چراکه رهبر ایران در نگاه مردم لبنان بسیار اهل هنر است.

ظاهر در پایان پیشنهاداتی هم برای مسئولین ایرانی ارائه داد و گفت: ایران آن‌طور که شایسته است به دنیا و کشورهای منطقه نشان داده نشد و این کوتاهی مسئولان و کارشناسان ایرانی است. ایران طلاست اما آهن نشانش دادند. مردم دنیا و منطقه تنها به اندازه پنج درصد از مردم ایران شناخت دارند و این حق ایران نیست.

وی تاکید کرد: ما در لبنان تمام تلاشمان را برای معرفی ایران انجام دادیم اما این وظیفه وزارت‌خانه‌ها و موسسات فرهنگی در ایران است که تفکر اهل‌بیت و فرهنگ ایرانی را که امانتی بزرگ در دستانشان است، به جهان ارائه کنند.

ظاهر ضمن توصیه به برگزارکنندگان جشنواره فیلم رشد گفت: از برگزارکنندگان این جشنواره می‌خواهم که با کشورهای منطقه تعامل بیشتری داشته باشند. تلفیق آموزش و سینما اتفاق خوبی است و باید به کشورهای منطقه هم منتقل شود. درست است که تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد اما ایران می‌تواند این جشنواره را در کشورهای منطقه هم برگزار کند.

در این نشست چند ساعته، چند نمونه فیلم از جمله آیلان، ملاقات شیشه‌ای و the box story Syria برای حضار نمایش داده شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =