نیازمند تشکیل یک بازار علم در جهان اسلام هستیم

قم - ایرنا - مدیر حوزه‌های علمیه گفت: برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی نیازمند به همکاری و هم افزایی خوب بین مراکز علمی جهان اسلام و تشکیل یک بازار علم هستیم و این همگرایی باید بین علمای دین و مراکز علمی و اسلامی برقرار باشد.

به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی روز سه‌شنبه در دیدار هیات رئیسه سه نفره از علمای اهل سنت از اماره شرعیه هندوستان افزود: هم‌زیستی و گفت‌وگوی سالم و سازنده با همه ادیان و مذاهب برای احیای تمدن اسلامی ضروری است.

وی مقاومت در برابر دشمنان دنیای اسلام به‌ویژه رژیم غاصب صهیونیستی را نیز ضروری دانست و تاکید کرد: مقاومت در برابر ظلم به مسلمین مهم و اساسی است و در این میان رژیم صهیونیستی از همه مهم‌تر است که در مقابلش مقاومت صورت پذیرد.

  وی با اشاره به اهمیت حفظ وحدت و یکپارچگی امت اسلامی گفت: این دیدارها و رفت‌وآمدها میان مراکز علمی کشورهای اسلامی باعث تقویت اخوت اسلامی و تبادل افکار و اندیشه‌ها و از طرفی نیز باعث ارتقای علمی جوامع دینی مسلمانان می‌شود.

امام‌جمعه قم افزود: روابط جمهوری اسلامی ایران با هندوستان روابط خوب و حسنه‌ای است و ما برای این کشور بزرگ و مقتدر آرزوی پیشرفت بیشتر و سعادت داریم.

آیت‌الله اعرافی با اشاره به پیشینه و سابقه درخشان علما و مسلمانان هند خاطرنشان کرد: جامعه مسلمانان هند بسیار بزرگ است و جمعیت کثیر مسلمانان در این کشور و سابقه درخشان علمای آن بسیار مهم و قابل‌توجه است.

وی تفاهم و همگرایی بین مسلمانان هند و ایران را خوب توصیف کرد و گفت: تفاهم و همگرایی خوبی بین مسلمانان دو کشور وجود دارد و این نقطه مثبت خوبی است که لازم است روزبه‌روز تقویت شود.

آیت‌الله اعرافی بابیان اینکه همواره سفارش ما به طلاب و روحانیان، حفظ وحدت و انسجام اسلامی بوده است تاکید کرد: همه ما باید توجه داشته باشیم که همگی یک امت هستیم و همواره توصیه ما به دوستان و فضلا حفظ وحدت و اخوت اسلامی بوده است.

وی در ادامه با اشاره به برخی ویژگی‌های شهر مقدس قم گفت: قم شرایط ویژه و مهمی دارد، حدود یک‌صد هزار نفر از همه جای ایران و ۱۳۰ کشور جهان در قم در حال تحصیل هستند و بیش از ۱۰ هزار محقق و مدرس در رشته‌های مختلف علوم انسانی به تولید علم و فکر مشغول هستند.

وی افزود: وجود بیش از ۳۰۰ مرکز و موسسه دینی و فرهنگی در قم و صدور مجوز برای انجمن‌های علمی و چاپ بیش از یک‌صد مجله در رشته‌های مختلف علمی از دیگر ویژگی‌های این شهر مقدس است.

آیت‌الله اعرافی گفت: در حوزه فقه و شریعت روزانه حدود هزار درس در قم ارائه می‌شود و حدود ۳۰هزار نفر دست‌کم در آن دروس شرکت می‌کنند و همچنین در قلمرو فقه و تخصص‌های جدید رشته‌های خوب و مطابق با نیاز روز تعریف‌شده است.

امام‌جمعه قم افزود: در حوزه قرآن، تفسیر و حدیث نیز رشته‌های مختلفی وجود دارد و مباحث مستشرقین در این مباحث موردتوجه قرارگرفته است.

اماره شرعیه یکی از بزرگ‌ترین نهادهای ملی مسلمانان هند می‌باشد که خدمات آن از صدسال به‌کل کشور هندوستان در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی علمی و حوزوی دینی مشهور و قابل‌ذکر است.

مدیران مرکز اماره شرعیه هندوستان همچنین در دیدار با رئیس جامعه المصطفی العالمیه، همیاری این نهاد حوزوی را در برگزاری کنفرانس مشترک علمای ایران و هند و ارائه رشته‌های مقارن در این کشور خواستار شد.

رئیس جامعةالمصطفی در این دیدار، تقویت وحدت اسلامی را یکی از ضروریات امت اسلامی برشمرد و گفت: انقلاب اسلامی، راهبرد خود را توسعه و تحکیم وحدت اسلامی قرار داده است و براساس آن، جامعةالمصطفی نیز تقویت وحدت جوامع اسلامی را ضروری می‌داند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی عباسی، مساله فلسطین و دفاع از مردم مظلوم آن را در برابر تجاوز اشغالگران، از مهم‌ترین وظایف دنیای اسلام دانست و تصریح کرد: برخلاف برخی دولت‌های اسلامی که به دنبال سازش با اشغالگران هستند و به تکفیر و تفرقه میان مسلمانان دامن می‌زنند، جمهوری اسلامی ایران مسلمانان را به وحدت، تقریب و مقاومت با دشمنان اسلام و ایستادگی در برابر آنان فرامی‌خواند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به روابط دیرینه ایران و هند، بر جبران عقب‌ماندگی‌های علمی جهان اسلام به همت مراکز علمی اسلامی تاکید کرد و بخشی از مشکلات امت اسلامی را در شرایط کنونی، ضعف علمی جامعه اسلامی برشمرد.

وی اظهار داشت: علمای هند می‌توانند در دوره‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی حضور یابند تا از مباحث علمی و آموزشی مورد نیازشان بهره‌مند گردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =