١١ مورد از تخلفات انتخاباتی تاکنون گزارش شده است

تهران- ایرنا- مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: تاکنون ١١ گزارش از تخلفات و جرایم انتخاباتی در سامانه سجام دریافت شده است.

سیدعلی اصغر رفاهی روز چهارشنبه در نشست خبری درباره آخرین آمار و اطلاعات سامانه سجام به عنوان مهمترین اقدام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: استان گیلان یک مورد تبلیغات زودهنگام، استان خراسان رضوی دو مورد تبلیغات زودهنگام و یک مورد تهدید به اغتشاش در برگزاری انتخابات، استان آذربایجان غربی دو مورد تبلیغات زودهنگام، یک مورد تهدید به اغتشاش در انتخابات، یک مورد دامن زدن به اختلافات قومی، در استان کرمانشاه دو مورد تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی و در استان چهارمحال و بختیاری یک مورد تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی گزارش شده است.
وی ادامه داد: در سامانه سجام درباره اینکه گزارش های دریافتی مستند و قابل ارسال به دستگاه های ذیربط باشد، دقت نظر وجود دارد و در این راستا از مجموع ١١ گزارش دریافتی، تاکنون دو گزارش از استان گیلان و خراسان رضوی قابل پیگیری بوده است و ٩ مورد دیگر در دست بررسی قرار دارد.

رفاهی با اشاره به استفاده از ظرفیت های سجام در انتخابات افزود: هدف ما این است که با احصا مصادیق و جرایم انتخابات و بکارگیری ظرفیت ناظران مردمی از انتخابات به عنوان یکی از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی صیانت داشته باشیم.
وی ادامه داد: همچنین تلاش داریم در زمینه ثبت نام، تبلیغات، هزینه های انتخاباتی و اجرا به شورای نگهبان و وزارت کشور کمک کنیم البته دخالتی در وظایف قانونی آنها نداریم و فقط گزارش های دیده بانان را ارسال می کنیم.

ثبت نام ٩٢ هزار ناظر مردمی داوطلب در سامانه سجام
رفاهی اظهار داشت: تاکنون حدود ٩٢ هزار نفر به عنوان دیده بانان پیشگیری و ناظران مردمی داوطلبانه در سامانه سجام ثبت نام کرده اند و این ظرفیت بسیار بالایی است که برای پیشگیری از آسیبهای اولویتی در قوه قضائیه ایجاد شده است.
وی درباره پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی در بستر سامانه سجام گفت: برای این کار اقدامات بسیاری در ستاد ساماندهی انجام شده است، مهمترین مصادیق تخلفات و جرایم انتخاباتی مشخص شده است. این مصادیق به دادگستری های سراسر کشور ابلاغ شده است تا دیده بانان به این موضوعات توجه کنند.
رفاهی درباره مصادیق جرایم و تخلفات انتخاباتی افزود: استفاده مستقیم و غیرمستقیم از امکانات دولتی و بیت المال و موسسات عمومی وابسته به دولت برای موفقیت در انتخابات، سوءاستفاده احتمالی مسئولان استانی و محلی اعم از لشگری و کشوری از مقام یا جایگاه خود علیه یا له برای نامزدهای انتخابات، بهره مندی از ظرفیت‌های اقوام و وعده های غیرقابل تحقق، اخلال و اختلال و بی نظمی و تعرض به نشست‌ها و اجتماعات انتخاباتی مجاز و قانونی، تخریب، توهین و افترا به نامزدهای رقیب و سیاه نمایی و تخریب چهره نظام مقدس جمهوری اسلامی شش محور مهم جرایم و تخلفات انتخاباتی است.
این مستشار قضایی اضافه کرد: دخالت در انتخابات با استفاده از سمت مجعول یا به هر نحوی که غیرقانونی باشد، تبلیغ علنی و غیرعلنی استانداران، فرمانداران و سایر مقامات علیه یا له نامزدهای انتخاباتی، اظهارات نامزدها و طرفداران آنها علیه یکدیگر، ارسال پیامک های مشکوک مبنی بر قطع یا برقراری یارانه نقدی، ارسال پیامک های تهدیدی و تطمیعی به نفع نامزدهای انتخاباتی خاص،خرید و فروش رای، وعده تامین آب، برق، گاز تلفن، احداث جاده یا سایر اقدامات رفاهی توسط نامزدهای انتخابات، واگذاری اماکن دولتی و عمومی به برخی نامزدها برای برپایی نشست‌های تبلیغاتی، مداخله دهیاران در امر تبلیغات به نفع نامزدی خاص، تبلیغاتی کردن اقدامات و فعالیت های جاری منطقه به نفع نامزد انتخاباتی خاص و انتشار شایعات به نفع یا علیه نامزدهای انتخاباتی به ویژه در فضای مجازی از دیگر مصادیق جرایم و تخلفات انتخاباتی است.
مدیرکل مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی قوه قضائیه یادآور شد: از سال ٨٣ در زمان ریاست مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی ستاد پیشگیری تاسیس و اقداماتی در سراسر کشور انجام شد و مردم به عنوان اعضای ستادها انتخاب شدند بعد از آن این فعالیت ها کمرنگ شد تا اینکه از سال ١٣٩۴ با دستور معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ستاد پیشگیری از جرم قوه قضائیه راه اندازی شد.
وی با اشاره به اینکه سامانه جامع اطلاعات مردمی «سجام» از آذر ماه سال ٩۶ راه اندازی شده است، گفت: از میان بیش از ١۵٠٠ برنامه ستادی و استانی سجام مهمترین برنامه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه است.
این مستشار قضایی اضافه کرد: این سامانه به استناد بند پنج اصل ١۵۶ قانون اساسی مبنی بر اقدام مناسب برای پیشگیری، بند د ماده ٢١١ قانون پنجم توسعه، بند دوم ماده ١٣ قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با فساد، اصل هشتم قانون اساسی اصل امر به معروف و نهی از منکر و قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی راه اندازی شد.
رفاهی اظهار داشت: امسال و از زمان تغییر رئیس قوه قضائیه چند موضوع به عنوان اولویت در سامانه سجام مشخص شد؛ پیشگیری از تهیه و توزیع مواد مخدر، پیشگیری از تهیه و توزیع مشروبات الکلی، انتخابات ٩٨، پیشگیری از جرایم محیط زیست و منابع طبیعی با اولویت زمین خواری، صیانت از منابع آب، پیشگیری از تخلفات آسیب ها و جرایم فضای مجازی، پیشگیری از مفاسد اقتصادی، اداری، مالی، پیشگیری از جرایم و حوادث حوزه های کارگری موضوعات مهم و دارای اولویت در سامانه سجام است.

مردم گزارش اقدامات افراد شرور و افزایش قیمت‌ها را به سامانه سجام ارسال کنند
مدیرکل مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی قوه قضائیه درباره طرح سهمیه بندی و اعلام نرخ جدید بنزین گفت: در راستای بیانیه رییس قوه قضائیه دستگاه قضایی خود را موظف می داند برای رفع مشکلات احتمالی در فرایند اجرا به وظایف قانونی خود عمل کند.
وی درباره اقدامات سامانه سجام در این خصوص افزود: در وضعیت فعلی سامانه سجام دو کمک مهم و عمده می تواند داشته باشد؛ کمک اول اینکه برخی افراد در نظم و آرامش اخلال ایجاد کردند و مبادرت به اقدامات شرارت آمیز و خلاف موازین قانونی داشتند؛ از همه مردم به ویژه دیده بانان پیشگیری تقاضا می کنیم هرگونه مستندی اعم از عمس، فیلم یا هر مدرک دیگری که دارند از طریق سامانه مردمی سجام برای ما ارسال کنند تا به دست مقامات انتظامی، امنیتی و قضایی ارجاع دهیم.
رفاهی تصریح کرد: برخورد قوه قضائیه در زمینه موضوعات امنیتی و اقتصادی برخورد محکم و تسامح صفر است.
وی اضافه کرد: گزارش های مردمی به سامانه سجام علاوه بر ارجاع به دادستان ها، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی، به کمیته ویژه ای که برای پیگیری موارد مرتبط با طرح سهمیه بندی و اعلام نرخ جدید بنزین با دستور رئیس قوه قضائیه تشکیل شده است نیز ارسال می شود.
رفاهی افزود: مردم دغدغه مند و دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم هرگونه افزایش قیمت نامتعارف را به سامانه سجام گزارش دهند تا در سریع ترین زمان ممکن به مسئولان امنیتی، قضایی و اجرایی ارسال کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =