بیش از یک میلیون دام در کردستان علیه تب برفکی واکسینه شدند

سنندج - ایرنا - معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان گفت: با اتمام مرحله دوم مایه کوبی‌ رایگان دام‌ها علیه بیماری تب برفکی در این استان تعداد دام‌های واکسینه شده به یک میلیون و ۳۲۶ هزار و ۶۶۳ راس رسید.

ناصر مخدوم روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرحله اول مایه کوبی دام های استان بر علیه این بیماری با جمعیت دامی یک میلیون و ۲۵۸ هزار و ۴۸۹ راس در تابستان و مرحله دوم نیز با ۶۸ هزار و ۱۷۴ راس در پاییز (آبان) اجرا شد.

وی با بیان اینکه هر دو مرحله به صورت رایگان برگزار شده است، افزود: در مرحله دوم تنها گاو و گوساله مایه کوبی شدند اما در مرحله اول علاوه بر دام های سنگین، دام های سبک نیز واکسینه شده بودند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کردستان اضافه کرد: در مرحله دوم ۴۲ گروه عملیاتی این اداره کل با مراجعه به ۷۲۳ واحد اپیدمیولوژیک موفق شدند این تعداد دام را در مقابل این بیماری خطرناک ایمن سازی کنند.

مخدوم گفت: در این مرحله عملیات با بهره گیری از ۱۰۰ نفر واکسیناتور در قالب از ۲۵ مرکز غیردولتی و دولتی با اولویت دامداری های صنعتی، نیمه صنعتی، مناطق پُر خطر شامل کانون های سال های قبل و شعاع آنها و همچنین روستاهای دارای جمعیت بالای دام سنگین و روستاهای دارای تردد زیاد دام انجام شد.

وی یادآور شد: پیش بینی تعهدات این اداره کل در این مرحله واکسیناسیون ۵۸ هزار راس بود که با انجام ۶۸ هزار و ۱۷۴ راس حدود ۱۷ درصد بیشتر از تعهدات شبکه دامپزشکی کردستان مایه کوبی انجام شده است.

تب برفکی یک بیماری مخصوص دام و احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است، ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم این بیماری است.

کاهش شیر در دام ها، کاهش تولید فرآورده های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان از جمله خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها داشته و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام ها به وسیله مایه کوبی جلوگیری کرد.

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می شود که سالانه ۲۵ هزار تن گوشت قرمز، ۸۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۵۰ هزار تن شیرخام تولید می شود در حالیکه مصرف سالانه آن حدود ۴۵ هزار تن گوشت مرغ و ۱۷ هزار و ۶۰۰ تن نیز گوشت قرمز است.

جمعیت دامی استان کردستان حدود سه میلیون راس دام سبک (گوسفند و بز) و راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha