پدافند زیستی نیازمند برنامه عملیاتی است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان جنوبی گفت: در حوزه زیستی با توجه به مرزی بودن، امکان نفوذ دشمن در اقلام غذایی و منابع آب وجود دارد که نیازمند برنامه اجرایی و عملیاتی است.

محمدعلی آخوندی روز سه‌شنبه در آیین آغاز مانور آموزشی - تمرینی شورای هماهنگی مدیران مدیریت بحران و پدافند غیرعامل صنعت آب و برق منطقه جنوب شرق کشور در بیرجند افزود: بلایای طبیعی و تهدیدهای دشمن در صورت وقوع، برنامه‌های عادی کشور را بر هم می‌زند و علیرغم مشکلات روانی مباحث مالی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در صورتی که برنامه‌های پیشگیرانه اعمال نشود، توسعه و پیشرفت با خلل مواجه خواهد شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان جنوبی گفت: برنامه‌های پیشگیرانه وزارت نیرو در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران رضایت مردم را در برخواهد داشت که این مهم زمینه‌ساز جلوگیری از بسیاری آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

وی یادآور شد: شناسایی تهدیدها با روش‌های علمی، استفاده از تجربه پیشکسوتان، کارشناسان علمی و جلوگیری از اقدامات جزیره‌ای باعث تحقق اقدامات پیشگیرانه در مدیریت بحران و پدافند غیرعامل می‌شود.

آخوندی افزود: اگر در پدافند غیرعامل اقدامات شایسته‌ای صورت گیرد به حتم مدیریت بحران هم مورد توجه قرار خواهد گرفت اما تحقق این مهم نیازمند پشتیبانی و حضور مردم است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی هم در این آیین گفت: ۹۹.۸۵ درصد استان زیرپوشش آب شهری و ۳۳ درصد از خدمات فاضلاب بهره‌مند هستند و با توجه به قانون جدید مدیریت بحران بسیاری از مشکلات این حوزه با ردیف اعتباری جدید قابل حل است.

مهدی هاشمی مقدم افزود: با توجه به اینکه شناسایی و میزان آسیب‌پذیری از مهمترین ارکان مدیریت بحران است نیازمند تجارب دیگر استان‌ها در اقدامات پیشگیرانه هستیم.

وی تصریح کرد: در بند ۱۶ قانون مدیریت بحران سرفصل امور اقتصادی دیده شده که اگر برنامه‌ها به صورت منسجم تهیه شود، می‌توانیم اعتبارات قابل توجهی را برای عقب ماندگی‌ها در بخش مدیریت بحران و پدافند غیرعامل داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آبفا خراسان جنوبی اظهار داشت: همکاری و هم‌اندیشی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل باید به نحوی باشد که اعتبارات بخش توسعه نیازهای جامعه را پاسخ دهد.

مانور آموزشی - تمرینی شورای هماهنگی مدیران مدیریت بحران و پدافند غیرعامل جنوب شرق کشور از ۲۸ آبان به مدت ۲ روز در بیرجند مرکز خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

مدیران صنعت آب و برق استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و خراسان رضوی در این مانور حضور دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =