پرداخت ۱۸۸۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی در قزوین

قزوین - ایرنا - مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین گفت: امسال ۱۸۸۰ میلیارد ریال برای ۱۳۶۷ طرح اقتصادی روستایی در قزوین تسهیلات پرداخت شده که موجب اشتغال ۳۹۲۰ نفر شده است.

اکرم نجفی روز سه شنبه در همایش دهیاران استان قزوین که با حضور معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برگزار شد،افزود: استان قزوین از یک هزار و ۱۲۸ آبادی دارای ۸۴۲ روستای دارای سکنه برخوردار است که ۶۳۰ روستای آن دارای دهیاری است و ۵۰ دهیاری آن توسط بانوان اداره می شود.

وی اضافه کرد: در حوزه امکانات و خدمات زیرساختی هم اکنون تمامی روستاهای بالای پنج خانوار قزوین از نعمت برق، ۸۶ درصد روستاها از آب شرب سالم و بهداشتی و ۸۵ درصد آنها نیز از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

به گفته وی بر اساس شاخص‌های وزارت بهداشت ۱۰۰ درصد روستاهای استان تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی قرار دارد که با وجود نیازهای موجود در این بخش به روزرسانی و تغییر شاخص‌های بهداشتی در این نقاط ضروری به نظر می رسد.

نجفی اضافه کرد: ۸۴ درصد روستاها از امکانات ارتباطی و پوشش تلفن همراه برخوردار بوده و ۶۸ درصد از اینترنت بهره‌مند هستند.

وی ادامه داد: راه‌اندازی شبکه، نظارت عالیه پروژه های روستایی استان، تشکیل هیات‌های رسیدگی به تخلفات دهیاران وکارکنان دهیاریها، راه اندازی ۱۳۰خانه ورزش روستایی و جذب نیرو در ۲۰ پایگاه آتش نشانی روستایی به همراه تشکیل و راه اندازی ۲۷ خانه سبز هلال احمر از جمله فعالیت های صورت گرفته دهیاران استان قزوین بوده است.

این مسئول اظهار داشت: واگذاری اختیاراتی که قانون برای دهیاری ها در نظرگرفته است،بازنگری در مطالبات روزافزون دهیاری ها، اختصاص نیروی انسانی و نگاه ویژه به حوزه درآمدزایی و کاهش وابستگی دهیاری ها به اعتبارات دولتی از جمله درخواست‌های این حوزه است.

نجفی با اشاره به ترغیب روستاییان به گسترش فضای سبز از سوی دهیاری‌ها خاطرنشان کرد: تامین هزینه‌های حداقل جاری بخشداری‌ها ، آنان را با مشکل روبه رو کرده که گاهی ناچار می‌شوند وجوهی از اعتبارات روستاییان پرداخت کنند که این مساله مشکلات حقوقی را به وجود می‌آورد.

وی اضافه کرد: امیدواریم با نگاه مثبت به مشکلات حوزه دهیاری‌ها در قانون بودجه سال ۹۹ کشور توجه و نگاه ویژه‌ای به حوزه‌های مختلف از جمله آب شرب روستایی و برق صورت پذیرد.

در پایان این مراسم از نفرات برتر آزمون‌های مکاتبه ای سال ۹۷ و ۹۸، مسئولان برتر امور مالی دهیاری‌ها و طرح های برتر اقتصادی دهیاران استان تجلیل به عمل آمد.