استاندار قزوین بر تقویت صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد

قزوین - ایرنا - استاندار قزوین بر تقویت صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی استان به خارج با هدف ارزآوری به کشور تاکید کرد.

هدایت الله جمالی پور روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از پایانه صادراتی شرکت شمس آذر در شهرستان آبیک افزود: برای توسعه صادرات صنایع غذایی در استان حمایت‌های لازم وجود دارد و از فعالان این عرصه استقبال خواهیم کرد.

وی بکشورهای عراق، سوریه، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان را دارای بازارهای خوبی برای صادرات صنایع غذایی و محصولات کشاورزی قزوین دانست و گفت: بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه در حوزه صادرات صنایع غذایی کشورمان بسیار ارزشمند هستند و آهنگ صادرات استان باید به سمت بازایابی و حضور در این کشورها حرکت کند.

جمالی پور خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی در قزوین شاهد افزایش ارزآوری و اشتغال روزافزون در این حوزه خواهیم بود.

رییس هیات مدیره مجتمع شمس آذر نیز در این بازدید گفت: پیش بینی شده سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی از طریق این پایانه صادراتی شود.

مهرزاد نجفیان اضافه کرد: ظرفیت مالی کشاورزی استان قزوین برای صادراتئ در سال ۱.۲ میلیارد دلار است.

وی با بیان اینکه پایانه صادراتی نیازمند دریافت مجوز آب است، اظهار داشت: با دریافت این مجوزها و مساعدت اداره امور اراضی قادر خواهیم بود در ترانزیت و صادرات ۴۰ تا ۵۰ هزار تن نهاده‌های دامی اقدام کنیم.

نجفیان یادآور شد: تاکنون برای ساخت این پایانه صادراتی ۲۸ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل این پایانه صادراتی نیز به ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

شهرستان آبیک به مرکزیت شهری به همین نام در شرق استان قزوین قرار دارد.