۳۰۰ برنامه اقدام در سند مهندسی فرهنگی گنجانده شد

تهران- ایرنا- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نقشه جامع علمی کشور دارای ۲۲۴ برنامه اقدام و سند مهندسی فرهنگی با ۳۰۰ برنامه اقدام می‌تواند مورد بهره‌برداری سایر کشورهای مسلمان قرار گیرد.

جلسه دیدار سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه الفرات کشور سوریه در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش روز سه شنبه مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، عاملی در این دیدار اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی با عضویت رؤسای سه قوه، وزیر کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر ورزش و جوانان و سایر اعضای حقوقی و حقیقی تشکیل شد که وظیفه آن سیاست گذاری در حوزه علم و فناوری و فرهنگ کشور است.
وی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اولین دستوری که امام راحل مطرح کردند، تشکیل شورای انقلاب بود و در سال ۱۳۶۳ که حضرت آیت الله خامنه ای ریاست جمهوری را برعهده داشتند، دستور تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط امام خمینی صادر شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:‌ در سال های گذشته، شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش اساسی در علم و فناوری کشور داشت و سازمان هایی مانند جهاد دانشگاهی، بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین تعدادی از دانشگاه های کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران یادآور شد: ایران ‌در این سال ها رشد مؤثری در حوزه علم و فناوری داشت که با مراجعه به آمارها این رشد را شاهد خواهید بود. همچنین بر اساس اطلاعات و آمار پایگاه وب آو ساینس (web of Science)  و اسکوپوس(Scopus)، ‌ایران به لحاظ رشد علمی رتبه چهارم علم و فناوری جهان را دارد.
وی افزود: بر اساس آمار وب آو ساینس، ایران رتبه هجدهم تولید علم را در سال ۲۰۱۸ میلادی به دست آورد و در علوم جدید مانند دانش نانو،‌ رتبه چهارم جهان را از آن خود کرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با مقایسه وضعیت علم و فناوری کشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد:‌ قبل از پیروزی انقلاب هیچ یک از دانشگاه های ایران جزء دانشگاه های برتر نبودند، در حالی که امروز ۳۷ دانشگاه ایران در فهرست برترین دانشگاه های جهان هستند.

دکتر عاملی با اشاره به اینکه با هوشیاری رهبر حکیم جمهوری اسلامی ایران و مسئولان اجرایی کشور، امروز در جمهوری اسلامی ایران ۹۷ درصد نیاز دارویی در داخل کشور تولید می شود.
عاملی با اشاره به سابقه تحریم های ظالمانه آمریکا نسبت به مردم عراق در حوزه دارویی گفت: در عراق یکی از دوره های تحریمی، تحریم دارو بود که منجر به کشته شدن بیش از ۵۰۰ هزار کودک شد و وقتی این آمار به اطلاع مادلین آلبرایت وزیر خارجه وقت آمریکا رسید، بسیار خونسرد گفت که ما این مسئله را در برنامه دیده بودیم و متأسف هستیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جانفشانی های مدافعان حرم در کشور سوریه گفت: ما شهدای زیادی را از بهترین فرزندان این سرزمین در سوریه داشتیم که در واقع شهدای دفاع از حریم اسلامی بوده اند و البته تلاش ها برای خدا بوده، هست و خواهد بود.
وی با اشاره به سابقه برگزاری جایزه علمی و فناوری مصطفی در بین کشورهای مسلمان گفت:‌ شبکه علمی دانشمندان مسلمان ظرفیت بسیار بزرگی برای تولید علم بین دانشمندان جهان اسلام خواهد بود و اطمینان دارم که با آگاهی روشنفکران می توان رابطه بین جهان اسلام را تقویت کرد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =