زمینه حضور بازرگانان کهگیلویه و بویراحمد در بازارهای خارجی مهیا می‌شود

یاسوج- ایرنا- سرپرست شعبه یاسوج بانک توسعه صادرات گفت: با شناسایی فعالان اقتصادی و رفع مشکلات آن‌ها زمینه حضور بازرگانان استان در بازارهای خارجی مهیا می‌شود.

به گزارش ایرنا نصرالله معینی روز سه شنبه در نشست تخصصی آشنایی با خدمات بانک توسعه صادرات در کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: چالش های موجود در زمینه توسعه صادرات در این استان با همکاری بخش خصوصی شناسایی و راهکار های لازم برای فراهم آوردن حضور صادرکنندگان در بازار های کشورهای مختلف تدوین می شود.

وی افزود: کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت های بسیاری در زمینه صادرات غیرنفتی در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و صنایع دستی دارد که با فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای صادرات در این حوزه ها می توان شاهد افزایش تولید و ایجاد اشتغال پایدار بود.

معینی بیان کرد: فعالان اقتصادی توانمند در حوزه صادرات حمایت و درخواست ها و نیاز های آن ها بررسی می شود و این بانک با جدیت پاسخگوی نیاز آن ها خواهد بود.

وی عنوان کرد: بانک توسعه صادرات با توجه به اهداف کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در صدد است تا توسعه صادرات غیرنفتی را رونق و مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشور ها را گسترش دهد.

سرپرست شعبه یاسوج بانک توسعه صادرات تصریح کرد: اعطای تسهیلات و اعتبارات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت صادراتی، تضمین اعتبارات صادراتی و صدور ضمانتنامه، اعطای تسهیلات سرمایه گذاری برای طرح های صادراتی در داخل و خارج کشور، اعطای تسهیلات صادراتی به خریداران کالاها و خدمات صادراتی، اعطای اعتبارات وارداتی به واردکنندگان داخلی از جمله اهداف و مقاصد این بانک محسوب می شوند.

 نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز گفت: عمده مشکلات سرمایه گذاران در زمینه صادرات بحث بازاریابی، تضامین، مشاوره و حمایت از آن ها است.

چنگیز هاشمی بیان کرد: برگزاری این نشست گام موثری برای توسعه و شناسایی معضلات در حوزه صادرات استان خواهد بود و نیاز است راهکار های واقعی و اساسی برای رفع مشکلات سرمایه گذاران در این حوزه اندیشیده شود.

وی عنوان کرد: انتظار می رود با همکاری بانک توسعه صادرات حداقل 2 کالا (زنجیره تولید) از این استان از طریق بازاریابی به بازار های داخلی و خارجی معرفی و وصل شوند.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافت شده از گمرک استان، در مجموع بیش از 17 واحد صنعتی سابقه صادرات دارند که کالاهایآن ها به 17 کشور مختلف ارسال شده است. 

دارا فرامرزی افزود: در سال 97 تنها 4 واحد تولیدی به 6 کشور صادرات داشته اند و هفت ماهه نخست امسال نیز 4 واحد تولیدی به 7 کشور مختلف صادرات داشته اند.

وی عنوان کرد: بحث بازاریابی یکی از عمده مشکلات اساسی صادرکنندگان در کهگیلویه و بویراحمد است با وجود اینکه استان در حیطه های مختلف ظرفیت های بسیار دارد.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال 20 مورد ثبت سفارش انجام شده که این ها در کمتر از سه روز توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تعیین تکلیف شده اند.

 هیاتی از سوی بانک توسعه صادرات روز سه شنبه به این استان سفر کردند تا راه های بازاریابی و توضیحات لازم در خصوص امر صادرات غیر نفتی را برای صادرکنندگان این استان تشریح کنند.

بانک توسعه صادرات از سال 1378 در کهگیلویه و بویراحمد تاسیس شده و هم اینک به متقاضیان خدمت رسانی می کند.

نبودن سایت نمایشگاه های بین المللی،پایانه صادرات، سردخانه های بزرگ صنعتی، کارخانه های بسته بندی و فرآوری باعث شده محصولات مرغوب تولیدکنندگان این استان یا پشت دروازه صادرات بماند و یا برای صادرات به استان های دیگر ارسال شوند.

سالانه ۱۲۰ هزار تن میوه سیب، ۱۹ میلیون شاخه گل رز، یک هزار تن عسل طبیعی مرغوب و ۲۸۰ هزار متر مربع دست بافته در کهگیلویه و بویراحمد تولید می شود که در صورت امکان صادرات از طریق گمرک استان افزون بر رونق تولید زمینه افزایش درآمد تولید کنندگان را فراهم می کند.

سالانه ۱۸ میلیون دلار کالای تولیدکنندگان کهگیلویه و بویراحمد به کشورهای مختلف صادر می شود که ۶ میلیون دلار آن از طریق گمرک استان ارسال می شود.

سالانه یک هزار تن پودر و عصاره شیرین بیان تولیدی در کهگیلویه و بویراحمد از طریق دریا و خشکی به کشور آلمان صادر می شود.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =