تکلیف تاجران جامانده از تخفیف‌های اوراسیا به روایت زادبوم

تهران-ایرنا- رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به تمام تاجرانی که نتوانسته‌اند از تخفیف‌های توافقنامه اوراسیا بهره‌مند شوند، اطمینان خاطر داد که هزینه اضافی پرداخت شده به آن‌ها بازگشت داده می‌شود.

صبح امروز (سه‌شنبه) معاون بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که درباره تخفیف‌های پنج کشور طرف قرارداد اوراسیا مباحث ضد و نقیضی شنیده می‌شود، چنانچه برخی صادرکنندگان مدعی هستند که علیرغم اعمال شدن تخفیفات از طرف ایران، این کشورها هنوز تخفیف‌های مقرر را اعمال نکرده‌اند.

در این زمینه «حمید زادبوم»، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن ابراز تعجب از این موضوع به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: ممکن است برخی تجار اطلاع دقیقی از این توافقنامه که مدت زمان کوتاهی از اجرای آن می‌گذرد، نداشته باشند. تجار باید گواهی مبدا اوراسیا تهیه کنند، اما ممکن است برخی از آنان همچنان با فرم‌های قبلی مشغول فعالیت باشند.

وی تصریح کرد: وقتی کالاهای مشمول تعرفه به گمرکات کشورها می‌رسد، آن‌ها فرم گواهی مبدا اوراسیا را درخواست می‌کنند و طبیعی است اگر تاجر این فرم مخصوص را نداشته باشد، نمی‌تواند از تخفیف گمرکی استفاده کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه این موضوع جای نگرانی برای تجار ندارد، اعلام کرد: بر اساس یک بند از موافقتنامه اوراسیا، اگر تاجری موفق به استفاده از تخفیف‌های معین در این توافقنامه نشود، بعدا می‌تواند مبلغ گمرکی اضافه پرداخت شده را مطالبه و دریافت کند.

به گفته زادبوم، تجار باید برای استفاده از تخفیف‌های اوراسیا مدارک خود را تکمیل کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha