مقام ارشد کره‌شمالی:‌ نیازی به میانجی نداریم

تهران- ایرنا- "کیم میونگ گیل"، از مقامات ارشد وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد، نیازی نیست سوئد بیش از این به عنوان میانجی در دیپلماسی بین پیونگ یانگ و واشنگتن عمل کند.

کیم به خبرگزاری رسمی کره شمالی گفت، آمریکا پیشنهاد کرد تا دو کشور در سوئد مذاکره کنند و از استکهلم نیز خواست تا پیونگ یانگ را در جریان مساله بگذارد.

وی ضمن قدردانی از میزبانی مذاکرات اکتبر آمریکا و کره شمالی از سوی سوئد، افزود،‌ از نظر من، طرف آمریکایی از سوئد خواست تا طوری وانمود نکند که گویی تملق کره شمالی را می گوید اما، دو کشور دیگر نیازی به میانجی ندارند.

کیم خاطر نشان کرد، در حال حاضر، کره شمالی و آمریکا از موضع یکدیگر کاملا اطلاع دارند و نیازی نیست سوئد برای مذاکره پیونگ یانگ و واشنگتن تلاش کند. مطمئن نیستم سوئد به بهبود روابط کره شمالی و آمریکا علاقه مند باشد اما،‌ این رفتار طرف سوئدی که مانند مسافری که در صندلی عقب خودرو نشسته است و در کارهای راننده دخالت می کند، غیرمعقول است.

به گفته او، از سر گرفته نشدن مذاکرات کره شمالی و آمریکا به نبود یک میانجی یا کانال ارتباطی برنمی گردد.

سخنان کیم در بحبوحه اظهارات روزهای اخیر مقامات عالیرتبه دستگاه دیپلماسی کره شمالی و پیشنهاد آمریکا برای برگزاری نشست دو کشور در سوئد ایراد شد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز(سه شنبه) اعلام کرد،‌ واشنگتن خواستار برگزاری نشستی با پوینگ یانگ در ماه آینده میلادی(دسامبر) در سوئد است.

یک مقام عالیرتبه وزارت دفاع آمریکا که خواست نامش فاش نشود، نیز امروز(سه شنبه) به خبرگزاری رویترز گفت، درهای دولت ترامپ به روی مذاکره با کره شمالی باز است. پیونگ یانگ تاکنون رفتاری سازنده و مفید نداشت و باید بداند که این یک فرصت تاریخی است.

وی افزود، دولت ترامپ خواستار بازگشت کره شمالی به میز مذاکره و وفای به عهدش در زمینه خلع سلاح هسته ای است.

"کیم یونگ چول"، مذاکره کننده ارشد هسته ای کره شمالی، امروز(سه شنبه) در بیانیه منتشر شده در خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد، آمریکا تلاش می کند اینگونه القا کند که در برقراری صلح و ثبات شبه جزیره کره مشارکت دارد. تعویق رزمایش هوایی آمریکا و کره جنوبی نوعی امتیاز دادن محسوب می شود اما، ما از آمریکا می خواهیم یا از این رزمایش صرفنظر کند و یا برای همیشه آن را متوقف کند.

"کیم کی گوان"، مشاور وزارت خارجه کره شمالی، دیروز(دوشنبه) اعلام کرد، پیونگ به نشستی که برایش فایده ای نداشته باشد، علاقه ای ندارد و اگر آمریکا خواستار ادامه مذاکره با است، باید درباره کنار گذاشتن سیاست خصمانه اش نسبت به ما تصمیم بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =