معاون دادگستری: کاهش ورودی پرونده‌های کیفری استان اردبیل امیدوار کننده است

اردبیل- ایرنا- معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان اردبیل میزان ورودی پرونده‌های کیفری به مراجع رسیدگی کننده در این استان را امیدوار کننده خواند و گفت: میزان پرونده‌های ورودی کاهش معناداری داشته است.

یوسف خدادادی روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به افزایش جزئی و یک درصدی میزان ورودی پرونده موضوعات کیفری استان اردبیل در هفت ماه امسال افزود: میزان افزایش ورودی پرونده‌های کیفری به مراجع قضایی استان اردبیل در سال‌های گذشته ۹ تا ۱۵ درصد بوده است.

وی میانگین افزایش پرونده‌های کیفری مراجع قضایی در سطح کشور را ۱۳ درصد عنوان کرد و ادامه داد: افزایش ناچیز آمار ورودی پرونده‌های کیفری در استان اردبیل نشان می‌دهد که موضوعات مربوط به پرونده‌های جزایی و کیفری در این استان به خوبی مدیریت و مهار شده است.

خدادادی بیان کرد: در هفت ماه امسال تعداد پرونده های کیفری ورودی در مراجع قضایی استان با یک درصد افزایش کمی بیش از ۴۸ هزار فقره بوده در حالی که میزان پرونده تشکیل شده در هفت ماه سال گذشته حدود ۴۸ هزار فقره بوده است.

وی از افزایش ۱۲ درصدی میزان پرونده‌های حقوقی و مدنی در مراجع قضایی استان اردبیل در هفت ماه امسال خبر داد و اظهار کرد: در هفت ماه سال گذشته ۲۸ هزار پرونده در مراجع قضایی استان اردبیل تشکیل شده بود که امسال این آمار به ۳۱ هزار فقره افزایش یافت.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان اردبیل همچنین گفت: تعداد پرونده‌های مربوط به مباحث حقوقی، مدنی، مالی، اختلافات ملکی و خانوادگی در استان اردبیل همچنان بالاست و مشکلات اقتصادی موجود در جامعه هم در بالا بودن این آمار بی تاثیر نیست.

وی خشونت را همچنان جرم اول و پرشمار در استان اردبیل عنوان کرد و افزود: سال گذشته ۴۵ هزار و ۲۵۴ مورد از حدود ۱۲۰ هزار پرونده ورودی به مراجع قضایی استان مربوط به پرونده‌های جدید خشونت بوده است.

خدادادی ادامه داد: استان اردبیل جزو استان‌های امن کشور محسوب می‌شود و در رتبه اول تا سوم قرار دارد و جرائم خشن در این استان یا کمتر اتفاق می‌افتد و یا آمارش صفر است ولی خشونت‌های جزئی و سَبُک و نزاع‌های جزئی همچنان در راس آمار پرونده‌های مراجع قضایی استان اردبیل قرار دارد.

وی ریشه بالا بودن آمار جرائم خرد در استان اردبیل را اجتماعی و فرهنگی دانست و بیان کرد: تحقیقات جامعی در این زمینه در استان انجام شده و ۵۱ علت توسط جرم شناسان، جامعه شناسان و روان شناسان احصا شده است.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان اردبیل اضافه کرد: به رغم اعلام وظایف هر کدام از نهادهای مسئول در کاهش جرائم خرد در استان، هنوز نتیجه مد نظر محقق نشده و آمار به شکل ملموس کاهش نیافته است.

وی ضعف مهارت‌های رفتاری و ارتباطی را از علل بالا بودن جرائم و خشونت‌های خرد در استان اردبیل عنوان کرد و خواستار آموزش همگانی در این زمینه شد و از مردم و فرهیختگان اجتماعی نیز خواست تا برای ترویج فرهنگ گذشت، عفو صبر، کنترل خشم، احترام، ادب و اکرام بیشتر تلاش کنند.

خدادادی خواستار ترویج و گسترش فرهنگ آموزش حقوقی و قانونی در جامعه شد و گفت: نهاد قضایی استان توان و محتوای آموزشی لازم در این زمینه را در اختیار دارد و آماده همکاری با هر مرجعی برای آموزش است.

وی ترویج فرهنگ گذشت و ایثارگری را در جامعه ضروری دانست و افزود: نهادهای آموزشی، دینی، فرهنگی و رسانه‌های ما باید در این زمینه بیشتر تلاش کرده و مردم را با مباحث حقوقی و قانونی بیشتر آشنا کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =