بیش از چهار هزار اثر به جشنواره ملی فانوس فرستاده شد

تهران-ایرنا- دبیر سومین جشنواره ملی هنری فانوس از ارسال بیش از ۴ هزار اثر به این جشنواره خبر داد و گفت: اختتامیه این جشنواره دوم آذرماه همزمان با هفته بسیج در سالن خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور مقامات و هنرمندان حوزه مقاومت از سراسر کشور برگزار می‌شود.

«لطیف صادقی» امروز -چهارشنبه- در نشست خبری سومین جشنواره ملی هنری فانوس در سالن شهید صیاد شیرازی ستاد مرکزی راهیان نور کشور،  افزود: این جشنواره ملی عصاره یک سال تلاش و مجاهدت فرهنگی برای انتقال مفاهیم و ارزش های متعالی دفاع مقدس به نسل جوان با زبان ظریف فرهنگ و هنر و رسانه است که در سومین گام و سومین سال اجرا، توفیق دارد پس از مازندران و هرمزگان سومین سال را در تهران پایتخت ملی ایران تجربه کند.

وی ادامه داد: جشنواره ملی هنری فانوس با هدف ترویج فرهنگ دفاع مقدس در بخش فیلم شامل سینمایی، تله فیلم، فیلم کوتاه داستانی، مستند، فتوکلیپ، تیزر، برنامه ترکبیبی، نماهنگ و فیلم نامه و در بخش هنرهای نمایشی شامل تئاتر خیابانی، صحنه ای و نمایش نامه و در بخش هنرهای تجسمی شامل عکس، مجسمه، پوستر، جلدکتاب، نقاشی، کاریکاتور و خط و در بخش موسیقی و سرود شامل موسیقی بدون کلام، موسیقی با کلام و سرود و برنامه های رادیویی نمایشی و ترکیبی و مسابقه برگزار شده است.

وی یادآور شد: علاوه بر بخش آزاد در این جشنواره آثار هنری تولید شده یک سال گذشته هنرمندان که به هر طریقی مورد حمایت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان ها بوده، مورد ارزیابی و انتخاب هیات انتخاب و داوری هیات داوران قرار گرفته است.

صادقی اظهار داشت: روز دوم آذرماه پس از برگزاری نماز مغرب و عشاء از ساعت ۱۸ الی ۲۲ اختتامیه این جشنواره در سالن خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور مقامات و هنرمندان حوزه مقاومت از سراسر کشور برگزار و از آثار برتر و برگزیده و از پدیدآورندگان آثار فاخر تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی اضافه کرد: از پوستر جشنواره سوم در اختتامیه جشنواره دوم در سال گذشته در هرمزگان رونمایی شد.

دبیر سومین جشنواره ملی فانوس گفت: فراخوان جشنواره اواخر سال ۹۷ منتشر شد. فرصت ثبت نامه و ارسال آثار از بیستم فروردین ۹۸ تا بیستم اردیبهشت ماه ۹۸ بود که تعداد آثار ثبت شده در سامانه جشنواره ۴۰۸۵ اثر بود و تعداد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره که مورد داوری قرار گرفت ۳۴۳۱ اثر بوده است که در این اختتامیه از تعداد ۶۵ آثار برگزیده در حوزه های مختلف تقدیر به عمل خواهد آمد.

در ادامه جواد قلی‌زاده دبیر هنری این جشنواره درباره محوریت آثار رسیده به این جشنواره گفت: جشنواره فانوس یک جشنواره درون سازمانی و متعلق به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است؛ البته بخش آزادی برای هنرمندانی که به صورت خودجوش فعالیت دارند در نظر گرفته شده تا آثار آزاد و بدون حمایت را مورد داوری و تجلیل قرار دهد.

وی به نگاه ویژه این جشنواره به مدافعان حرم اشاره کرد و افزود: در بخش هنرهای تجسمی جشنواره فانوس یک نگاه ویژه‌ای برای شهدای مدافع حرم در نظر گرفته شده تا پوسترهایی که با این موضوع خلق شده را مورد بررسی و حمایت قرار دهد که امسال نیز این بخش در جشنواره وجود داشته و در مراسم اختتامیه برگزیدگان آن را معرفی می‌کنیم.

دبیر هنری جشنواره فانوس درباره سطح کیفی آثار این جشنواره گفت: تمام تلاش و سیاست اصلی جشنواره فانوس کیفی‌سازی آثار است تا افزایش کیفیت آثار هنری مربوط به دفاع مقدس را شاهد باشیم. ما امسال به دلیل اینکه با کارهای فاخر و ماندگاری روبرو شدیم لذا تعداد برگزیدگان و آثار جشنواره دو برابر شده است.

قلی‌زاده از افزایش تندیس و جوایز این جشنواره خبر داد و عنوان کرد: امسال کیفیت آثار به اندازه مطلوب بوده که ۲۶ تندیس و ۲۹ دیپلم افتخار به نفرات برگزیده اهدا خواهد کرد. در جشنواره به اهدافمان درخصوص کیفیت آثار هنری دست پیدا کردیم.

وی به تلاش برای نمایش عمومی آثار جشنواره فانوس اشاره کرد و افزود: این جشنواره با وجود درون‌سازمانی بودن، اما با توجه به سیاست‌گذاری‌های انجام شده، آثار برتر را با همکاری صدا و سیما در رسانه ملی پخش خواهیم کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =