۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۴
کد خبر: 83561113
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف رقص اجتناب در سیاره نپتون

تهران- ایرنا- محققان در سازمان فضایی آمریکا (ناسا) متوجه شده‌اند که یک الگوی مداری منحصر به فرد توسط دو قمر داخلی سیاره نپتون به آنها اجازه می‌دهد که هرگز به یکدیگر برخورد نکنند که به این پدیده «رقص اجتناب» می‌گویند. 

به گزارش پایگاه اینترنتی اسکای، «مارینا بروزوویک» نویسنده ارشد این مقاله جدید، می‌گوید: مدار منحصر به فرد این قمرها هرگز قبلا مشاهده نشده بودند و این مدار «رقص اجتناب» (dance of avoidance) نامیده می‌شود. انواع مختلفی از رقص‌ها وجود دارد که سیاره‌ها، قمرها و سیارک‌ها می‌توانند از آن پیروی کنند اما این رقص یاد شده هرگز پیش از این مشاهده نشده بود. 

نپتون ۱۴ قمر تایید شده دارد که تازه‌ترین آنها در سال ۲۰۱۳ کشف شد و نهایتا امسال «هیپوکامپ» Hippocamp نامیده شد. دورترین قمر سیاره نپتون، Neso نام دارد که در یک حلقه بزرگ به دور این سیاره یخی می‌چرخد؛ به‌طوریکه ۲۷ روز طول می‌کشد تا این حلقه را بپیماید.

دو قمر داخلی سیاره نپتون که Naiad و Thalassa نام دارند، بسیار کوچک‌ترند و به جای اینکه کروی باشند، دو سر آنها تخت و پهن است. این دو قمر به ترتیب هر هفت ساعت و هفت و نیم ساعت یک‌بار به دور این سیاره می‌چرخند. 

این دو سیاره بسیار به هم نزدیک هستند و تنها حدود هزار و ۱۵۰ مایل که به اندازه مسافت میان انگلیس و فنلاند است، از یکدیگر فاصله دارند. این دو قمر با وجود فاصله متوسط مدارهایشان،  هرگز به یکدیگر نزدیک نمی‌شوند. این موضوع به دلیل وجود یک شیب در مدار Naiad است که کاملاً با مدار Thalassa هماهنگ شده است، به این معنی که به نظر می‌رسد این قمر در اطراف قمر همتای خود می‌چرخد.

برچسب‌ها

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha