سهم ۲۷ درصدی روستاها از چرخه تولید

تهران– ایرنا– رئیس مؤسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۲۷ درصد تولید در بخش‌های اقتصادی در حوزه روستا انجام می‌شود.

«علی کیانی راد» روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی بین‌المللی مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی که در هتل اسپیناس انقلاب برگزار شد، اظهارداشت: بیشتر فقرا در روستاها زندگی می‌کنند و شغل بیشتر آنها کشاورزی است.

وی افزود: این به دلیل رابطه مبادله نابرابر و عدم بهره‌مندی کشاورزان و روستائیان از منابع دسترنج خود است که همواره از رفاه نسبی کمتری برخوردار هستند.

رییس موسسه پژوهش‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: مولد بودن ویژگی روستائیان است و در ایران کشاورزی خانوادگی مبنا و اساس اقتصاد روستایی است.

وی اضافه کرد: ۹۴ درصد ارزش افزوده کشور در مناطق روستایی تولید می‌شود.

کیانی راد با بیان اینکه اشتغال مهمترین عامل پایدار روستاست، افزود: اقتصاد پویا می‌تواند روستا را به محیطی جذاب برای اشتغال و زندگی تبدیل کند.

وی افزود: تمام برنامه‌های ایران در حوزه زیرساختی، تولیدی، حمایتی و تحقیقاتی در حوزه کشاورزی و غیرکشاورزی همراستا با توسعه روستایی بوده و در اشتغال و معیشت و به طبع آن فقر زدایی اثر آشکاری داشته است.

رییس موسسه پژوهش‌های وزارت جهاد کشاورزی اظهارداشت: براساس آمار رسمی کشور یک سوم ارزش افزوده کسب و کارهای کشور ناشی از کسب و کارهای مرتبط با کشاورزی است.

وی با بیان اینکه بیش از ۴ میلیون نفر در ایران به طور مستقیم در این بخش اشتغال دارند، افزود: این بخش بیش از ۱۲۰ میلیون تن محصول کشاورزی به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار تولید می شود.

به گفته کیانی‌راد، ارتقای و توسعه خدمات زیرساخت‌های روستایی، ارتقای شاخص توسعه انسانی و اجتماعی، اصلاح ساختار و تقویت بنیاد اقتصادی مناطق روستایی، توسعه و بهبود مدیریت روستایی، بهبود فضای کسب و کار و تثبیت اشتغال روستایی، توسعه زنجیره‌های ارزش و گسترش دسترسی به تسهیلات و منابع مالی مهمترین اهداف توسعه روستایی در کشور است.

وی افزود: ایران به دنبال عدالت اجتماعی در دسترسی به فرصت‌ها، رفع نیازهای اولیه جمعیت روستایی، افزایش رفاه نسبی و ارتقای کیفیت زندگی، ریشه کنی فقر و خوداتکایی در توسعه روستایی تلاش کرده است.

رییس موسسه پژوهش‌های وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۶۲ هزار آبادی دارای سکنه با جمعیت ۲۱.۶ میلیون نفر وجود دارد که یک چهارم جمعیت کشور را در خود جای داده است.

وی افزود: ۱۰۰ درصد روستائیان از خدمات آموزشی اولیه برخوردار هستند سه هزار مرکز بهداشتی درمانی روستایی، ۱۷ هزار و ۷۱۴ خانه بهداشت روستایی در کشور ایجاد شده است و به ازای هر هزار نفر جمعیت روستایی یک خانه بهداشت روستایی فعال است.

کیانی راد اظهارداشت: ۵۴ هزار و ۴۱۲ آبادی از نعمت برق برخوردار بوده و آبادی‌های بالای ۱۰ خانوار از شبکه برق سراسری بهره‌مند هستند و برای دیگر آبادی‌ها استفاده از انرژی های پاک و نو در دست برنامه است. بیش از ۱۵ هزار روستا با جمعیت بیش از ۸۰ درصد روستاها از گاز روستایی برخوردار شده اند.

براساس این گزارش، دوره آموزشی مدیریت پروژه‌های اشتغال روستایی و کاهش فقر از ۲۸ آبان تا هفتم آذرماه به همت صندوق کارآفرینی امید و وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شود.

در این دوره نمایندگان ۱۵ کشور از جمله افغانستان، هندوستان، اندونزی، بنگلادش، مالزی، میانمار، نپال، پاکستان، فیلیپین، سریلانکا، تایلند، ویتنام، فیجی و جمهوی دمکراتیک خلق لائو که عضو سیرداپ هستند حضور دارند.

مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ)، یک سازمانی بین‌المللی در ارتباط با سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد (فائو) است که در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده و ایران در سال ۱۳۸۶ به عضویت این مرکز درآمد. ماموریت این مرکز ارتقای سطح زندگی روستائیان و کاهش فقر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha