نسل آینده را آشنا به نماز و فضیلت‌های آن تربیت کنیم

گنبدکاووس - ایرنا - امام جمعه گنبدکاووس درشرق استان گلستان با استناد به آیات قرآن و احادیث نبی مکرم اسلام(ص) در باب اهمیت نماز و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی، از خانواده‌ها و نیز نهادهای آموزشی و فرهنگی درخواست کرد تا نسل آینده را آشنا به نماز و فضایل آن تربیت نمایند.

حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی روز سه‌ شنبه در همایش پیش اجلاسیه، بیست و هشتمین اجلاسیه سراسری نماز گنبدکاووس و درجمع تعداد زیادی از دختران دانش آموز این شهرستان گفت که نماز ستون دین است و بایستی پرورش اسلامی افراد جامعه بویژه فرزندان و نسل آینده ما، با محوریت نماز صورت گیرد.

وی افزود: آشنا کردن فرزندان و نسل آینده با نماز به عنوان فریضه واجب الهی، یک وظیفه همگانی است و پدران و مادران، آموزش و پرورش و دستگاه‌های فرهنگی بایستی با جدیت به این موضوع بویژه ترویج اقامه نماز جماعت در مساجد، مدارس، ادارات و نهادها و اماکن عمومی بپردازند.

حجت‌الاسلام ترابی با تاکید بر ضرروت تبدیل نماز به یک هنجار و جریان اجتماعی، اضافه کرد: اگر این موضوع در جامعه‌ای محقق شود از بسیاری آسیب‌های اجتماعی که افراد جامعه و خانواده‌ها بویژه نسل نوجوان و جوان ما را تهدید می‌کنند، پیشگیری خواهد شد.

وی با قدردانی از تلاش‌های آموزش و پرورش در اشاعه فرهنگ نماز جماعت در مدارس، تصریح کرد: امروز نماز جایگاه خوبی در مدارس و همچنین در مساجد، خانواده‌ها و ادارات و نهادها دارد که باید تلاش شود این جایگاه بیش از پیش حفظ و تقویت شود.

مشاور استاندار و رییس ستاد اقامه نماز گلستان نیز در این مراسم که در مصلی نمازجمعه امام جعفر صادق (ع) گنبدکاووس برگزار شد، گفت که برگزاری پیش اجلاسیه‌های نماز در هر یک از شهرستان‌های استان، مصوبه شورای اداری گلستان است که با همکاری فرمانداران، ائمه جمعه، مدیران آموزش و پرورش و روسای تبلیغات اسلامی و دیگر نهادهای فرهنگی برگزار می‌شود.

قاسم محمدی افزود: امسال استان گلستان میزبان بیست و هشتمین اجلاسیه سراسری نماز کشور با عنوان نماز و مدرسه است که قرار است در هفته سوم آذرماه در محل دانشگاه آزاد اسلامی شهر گرگان برگزار شود.

وی بابیان اینکه در این اجلاسیه علاوه بر حضور مهمانانی از سراسر کشور، ۱۰ هزار نفر از دانش‌ آموزان گلستان نیز حضور می‌یابند، اضافه کرد: آشنایی دانش آموزان با گفتمان نماز و شیوه‌های دعوت آنان به نماز از اهداف برگزاری پیش اجلاسیه‌ها در شهرستان‌ها است.

محمدی با اشاره به پیش‌بینی ۳۰ دقیقه از وقت مدارس برای اقامه نماز جماعت، تصریح کرد: با اینکه در همه ادارات و نهادها این وقت تنها ۲۰ دقیقه است اما به دلیل اهمیت موضوع در مدارس این وقت ۳۰ دقیقه پیش‌بینی شده تا همه معلمان و دانش‌آموزان با هم در نماز شرکت نمایند.

وی ادامه داد: آشنا کردن دانش آموزان با نماز بدون تردید در تغییر رفتار و ترویج اخلاق حسنه در آنها موثر است.

کمال‌الدین نظرنژاد مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس نیز در این همایش گفت که افزون بر ۱۰ هزار دانش‌آموز از دانش‌آموزان دختر سه مقطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه دوره اول و دوم در فراخوان محورهای اجلاسیه در مدارس شرکت کردند و امروز نیز تعدادی از آنها نماز را به جماعت اقامه می‌کنند.

آموزش و پرورش شهرستان ۳۵۰ هزار نفری گنبدکاووس حدود ۸۰ هزار دانش‌آموز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =