کارشناسان روس: آمریکا به‌دنبال منحرف کردن مسیر اعتراض‌ها در ایران است

مسکو – ایرنا – کارشناسان روس معتقدند که اعتراضات و ناآرامی‌ها در برخی شهرهای ایران به بهانه سهمیه بندی و افزایش بهای بنزین با تحریک آمریکا تشدید شد و واشنگتن در تلاش برای منحرف کردن مسیر اعتراض‌ها و دمیدن در شعله‌های ناآرامی‌ها است.

روز گذشته یک مقام رسمی وزارت امور خارجه روس تصریح کرد که نمی توان دست داشتن عوامل خارجی در ناآرامی های اخیر ایران را رد کرد.

«بوریس دولگوف» کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه معتقد است که اعتراضات در برخی شهرهای ایران دلایل داخلی و خارجی دارد.
وی در گفت وگو با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه به مشکلات اقتصادی اشاره کرد که از سوی آمریکا بر ایران با بازگرداندن تحریم ها کلید خورد.

دولگوف ادامه داد: اینکه گفته می شود نیروهای خارجی از این اعتراضات سعی دارند استفاده کنند بدون شک واقعیت دارد.

وی در این رابطه به اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اشاره کرد که بلافاصله پس از آغاز ناآرامی‌ها و اعتراضات گفت که آمریکا با مردم ایران است.

کارشناس مرکز مطالعات عربی و اسلامی انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه افزود: اینکه اعتراضات از سوی نیروهای خارجی دامن زده می‌شود و به دستور این نیروها از جمله آمریکا و متحدانش و اسراییل انجام می‌گیرد یک واقعیت مسلم است.
 
«ایرینا فدورووا» کارشناس مرکز مطالعات خاورمیانه انستیتو شرق شناسی روسیه بر این باور است که اعتراضات در ایران ابعاد جامع و فراگیر ملی به خود نگرفته است و محدود در برخی نقاط در بعضی شهرها است.

وی به تارنمای روسی اینفوروس گفت: اعتراضات در ایران بر اثر افزایش بهای بنزین برپا شده است با این وجود فکر نمی کنم پیامدهای جدی به همراه داشته باشد چرا که این گونه رویدادها غالبا در ایران و کشورهای مختلف رخ می‌دهد و مردم به آن نمی‌پیوندند.

«ولادیمیر ساژین» کارشناس مرکز تحقیقات خاورمیانه انستیتو شرق شناسی روسیه نیز گفته است: بعید بنظر می‌رسد که اعتراضات گسترده شود چرا که مردم و دولت ایران از عهده وضعیت کنونی بر می‌آیند.
وی افزود: میزان اعتراض‌ها با توجه به جمعیت 85 میلیون نفری ایران ناچیز است.  
ساژین خاطرنشان کرد در ایران حمل و نقل خودرویی در اقتصاد این کشور جایگاه بسیار مهمی دارد و راه آهن بخاطر موقعیت جغرافیایی چندان توسعه نیافته است بنابراین معترضان نگرانند که افزایش بهای بنزین بلافاصله منجر به افزایش قیمت مواد غذایی شود.

ساژین در ادامه به دخالت آمریکا در اعتراضات کنونی ایران اشاره کرد و گفت: مقام‌های آمریکایی تنها می‌توانند در حرف از جنبش‌های اعتراضی در ایران حمایت کنند آن هم زمانی که مردم دست به اعتراض بزنند.

به گفته وی،  در ایران سازمان یا گروهی که از سوی آمریکا حمایت مالی یا پشتیبانی شود وجود ندارد. تنها اقدامی که آمریکا ‌می‌تواند بکند در سطح حرف و تبلیغات از اقدامات آشوبگران یا مخالفان نظام است که در چند روز گذشته از سوی مقامات آمریکا دیده شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =