دانشگاه چند منظوره دانشجو را از انزوا خارج می‌کند

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه چند منظوره در توسعه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و فنی، دانشجوی توانمند را از انزوا خارج کرده و با جامعه پیوند می‌دهد.

غلامرضا غفاری در مراسم ارتقاء سفیران فرهنگی دانشگاه ها که امروز - سه شنبه - در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: بی تردید در مسئولیت اجتماعی که متوجه خانواده دانشگاه است، سهم و نقش دانشجویان و دانش آموختگان بی تاثیر نیست.
وی افزود: معنای اول دانشگاه اجتماعی این است که دانش آموختگان باید کسانی باشند که با بدنه اجتماعی و جامعه ارتباط و پیوند مورد نیاز را برقرار کرده و در این زمینه به ایفای نقش بپردازند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تاکید کرد: برای دستیابی به این توانمندی ها که امروز به تبع تغییر و تحولات جامعه صورت گرفته و می گیرد، انتظارت و مطالباتی از دانشگاه وجود دارد و به نوعی دانشگاه چند بعدی و در معنای مشخص تر و معین تر، یک دانشگاه چند منظوره مدنظر است.
غفاری یادآور شد: دانشگاه چند منظوره رسالت و ماموریت دانشگاه است و باید به گونه ای خود را تنظیم کند که محدود به ساحت آموزش و پژوش نباشد؛ هر چند این دو ساحت شرط لازم برای دانشگاه است.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه در ماموریت های اولیه خود، آموزش و پژوهش را تعریف می کند اما ماموریت دانشگاه با انتظار و مطالبه تازه و جدیدی که از آن می رود به این دو ساحت محدود نمی شود.
وی افزود: دانشگاه چند منظوره در توسعه اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و فنی جامعه سهم و نقش دارد؛ هر چند در خصوص توسعه فنی و اقتصادی، کار راحت تر و آسان تر بوده اما در ارتباط با توسعه اجتماعی و فرهنگی کار سخت است.
معاون وزیر علوم همچنین گفت: نیاز به سرمایه ها و توانایی های دیگری داریم که فراتر از مهارت های حرفه ای می رود، مهارت هایی که در قالب برنامه درسی و تحصیلی برای دانشجویان تعریف شده است.
غفاری اظهارداشت: دانشجویان در واقع مهارت فنی، تخصصی و حرفه ای بر مبنای رشته تحصیلی کسب می کنند که به عنوان یک سرمایه و قابلیت مطرح است؛ توانایی هایی که دانشجوی ما را از انزوا خارج کند و با زنجیره جامعه پیوند دهد.
وی یادآور شد: برای حاصل شدن توسعه اجتماعی و فرهنگی، دانشگاه نقشی را که باید در خصوص مدنیت اجتماعی و ساختن جامعه با توجه به شرایط فعلی کشور دارد، به خوبی ایفا کند.
این مقام مسئول وزارت علوم افزود: در این زمینه میان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعاملی ایجاد شد و در چندین زمینه برای باز شدن دریچه هایی جهت توسعه فعالیت های سفیران فرهنگی به توافق رسیدیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =