دستگاه قضا با اخلال‌گران در امنیت عمومی با قاطعیت برخورد می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به حوادث و وقایع اخیر در کشور گفت: دستگاه قضا با اخلال‌گران در امنیت عمومی با قاطعیت برخورد می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان تهران، چهارمین جلسه شورای قضایی و متعاقب آن نشست استانی اقتصاد مقاومتی با حضور اعضا و به ریاست محمد جواد حشمتی مهذب در محل سالن کنفرانس حوزه ریاست کل واقع در مجتمع قضایی امام خمینی ( ره ) برگزار شد.
در ابتدای این نشست رئیس کل دادگستری استان تهران طی سخنانی اظهار داشت: حوادث و وقایع اخیر که به دنبال اصلاح قیمت بنزین در استان رخ داد، بی شک تلخ و ناگوار بوده و آثار سوء به دنبال داشته است. البته مشابه این حوادث در سایر نقاط جهان نیز هرازگاهی مشاهده می شود، بنابراین باید با اتخاذ تدابیر لازم قضایی سعی شود تا سوء‌استفاده گران از اعتراضات مردمی و تخریب کنندگان اموال عمومی و همچنین معترضان به امنیت اجتماعی سریعا برابر قانون و باقاطعیت تمام به سزای عمل خود برسند.

حشمتی افزود: ضروری است این حوادث از طریق معاونت نظارت و بازرسی به دقت مورد آسیب شناسی قرار گیرد و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، تمام نهادهای قانونی ذیربط مراقبت کنند تا افزایش قیمت بنزین منجر به گرانی بی‌مورد کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم نشود و در همین جا لازم است از زحمات همکاران و مدیران قضایی در بخش های مختلف صمیمانه قدردانی کنیم.

وی در ادامه افزود: معضل اطاله دادرسی به شکل جدی چهره عدالت را مخدوش کرده است. بنابراین می طلبد تا با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی شده و با همگرایی واحد در مراحل مختلف رسیدگی اعم از دادسرا، محاکم بدوی و تجدیدنظر استان، حداکثر تا پایان سال جاری این مشکل تا حد زیادی مرتفع شود. ستاد دادگستری استان نیز در این زمینه برای تحقق مراتب فوق از کلیه ظرفیت های قانونی خود اعم از عده و عده بهره خواهد گرفت. چرا که این امر یک مطالبه جدی از ناحیه ریاست قوه قضاییه است.

رئیس کل دادگستری تهران اظهار داشت: مسئله مهم دیگر، موضوع کاهش جمعیت کیفری و زندان هاست و ضرورت دارد با حضور دادرسانی در زندان ها و اعزام به موقع زندانیان به مراجع قضایی از تجدید بی مورد اوقات رسیدگی جلوگیری شود. با یک برنامه ریزی دقیق از طریق مراجع ذیربط قانونی در جهت کاستن از جمعیت کیفری که جزء سیاست های مهم قوه قضاییه به شمار می رود گام برداشت.

حشمتی مهذب آنگاه به افتتاح مجتمع ویژه قضایی رسیدگی به جرائم اقتصادی در آینده نزدیک اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدامات صورت گرفته لازم است بخش های مختلف این مجموعه قضایی مهم سریعا تکمیل شده و نقایص آن برطرف شود تا در آینده ای نه چندان دور شاهد و ناظر افتتاح این مجتمع باشیم.

مطابق با دستور جلسه، تعدادی از اعضای شورا به بیان نقطه نظرات خود با محوریت اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری پرداختند و پس از ارایه گزارش مبسوط مدیرکل زندان های استان پیرامون مشکلات و عملکرد و اقدامات انجام شده در حوزه مسئولیت محوله، مصوبات نشست قبل به دقت پیگیری شد و حسب مورد تصمیماتی نیز اتخاذ شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =