سکته مغزی در خراسان شمالی رو به افزایش است

بجنورد- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مطالعات نشان داده که بروز سکته حاد مغزی در این استان ۸۶۳ هزار نفری رو به افزایش است.

دکتر قاسم بیانی روز سه شنبه بدون ارائه آماری از میزان سکته مغزی در استان اظهار داشت: این بیماری از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در استان است.

وی افزود: از ابتدای امسال ۲۶ مورد تزریق موفق در بیمارستان امام حسن(ع) بجنورد موجب نجات جان بیماران و یا جلوگیری از ناتوانی بیشتر بیماران دچار سکته مغزی شد.

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: این تعداد تزریق در مقایسه با پارسال ۱۳ مورد افزایش یافته است.

وی افزود: در استان خراسان شمالی، کد ۷۲۴ برای نخستین بار در فروردین ماه ۹۷ با راه اندازی واحد درمان مدیکال سکته حاد مغزی در بیمارستان امام حسن(ع) بجنورد اجرا شد.

 بیانی هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از ناتوانی بیشتر، درمان و بهبود بیماران دچار سکته حاد مغزی به شرط مراجعه فوری به بیمارستان ذکر کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بیماران مبتلا به سکته حاد مغزی اگر به موقع و کمتر از سه ساعت پس از بروز علائم به بیمارستان منتقل شوند در صورت داشتن اندیکاسیون های مربوطه تحت درمان و بهبودی کامل قرار می گیرند.

بیانی با اشاره به اینکه در سال جاری برگزاری هفته استروک از تاریخ ۲۵ آبان ماه تا ابتدای آذرماه ۹۸ به منظور افزایش آگاهی مردم از علائم سکته مغزی معرفی شده است، گفت: اجرای کد ۷۲۴ روند درمان بیماران سکته های مغزی را سرعت بخشیده و فرد را از ناتوانی و معلولیت های ناشی از این بیماری نجات می دهد.

استروک یا سکته مغزی هنگامی اتفاق می افتد که خون رسانی قسمتی از مغز دچار اختلال می شود و در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی به سلول های مغزی نرسد. اگر این پروسه چند دقیقه طول بکشد سلول های مغزی (نورون ها)  دچار اختلال شدید برگشت ناپذیر عملکرد شده و قابلیت خود را از دست می دهد.

وی افزود: این کد در واقع به این شکل است که هفت روز هفته به طور شبانه روزی پرسنل بیمارستانی که در این کد تعریف شدند و شامل متخصصان مغز و اعصاب، پرستاران آموزش دیده و نیروهای اورژانس هستند، در خصوص شناسایی و تشخیص بیماران به منظور اندیکاسیون کد ۷۲۴ و اجرای آن اقدام می کنند.

وی افزود: بیمارستان امام حسن(ع) تنها مرکز دارای کد ۷۲۴ در استان است.

 بیانی اظهار داشت: از آنجایی که ۸۵ درصد سکته های حاد مغزی از انواع ایسکمیک (نوعی سکته مغزی) است، علاوه بر شناخت و درمان ریسک فاکتورها و پیشگیری اولیه، اقدام به موقع در کمترین زمان ممکن از اصلی ترین اولویت‌های سلامت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =