بارش‌ها در سمنان شدت می‌گیرد

سمنان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: بارش‌ها در این استان تا پایان هفته ادامه دارد و با توجه به تقویت فعالیت امواج ناپایدار تا ۴۸ ساعت آینده شدت می‌گیرد.

ایرج مصطفوی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: براساس الگوهای پیش‌یابی و تصاویر ماهواره‌ای، با تداوم و تقویت فعالیت امواج ناپایدار در استان سمنان افزایش بارش‌ها به صورت باران و برف همراه با مه‌آلودگی، وزش باد شدید، کولاک برف تا پایان هفته پیش‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: بارش‌ها در ارتفاعات به ویژه نواحی شمالی به صورت برف شدید و کولاک و در سایر نقاط استان سمنان به صورت باران است.

مصطفوی با اشاره به افزایش سرعت باد تا پایان هفته، اضافه کرد: افزایش شدت بارش‌ها تا پایان روز چهارشنبه بیست و نهم آبان است، اما سامانه بارشی تا پایان هفته تداوم دارد.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان ادامه داد: دمای هوای استان سمنان از اواخر روز پنجشنبه بین پنج تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش نسبی دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به بارش سنگین برف، باد شدید، کولاک، مه‌آلودگی و کاهش دید، در تردد محورهای مواصلاتی به ویژه جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها اختلال ایجاد می‌شود.

مصطفوی خاطرنشان کرد: احتمال جاری شدن سیلاب و رواناب به‌ خصوص در مناطق جنوبی، غربی، مرکزی و جنوب شرقی استان سمنان دور از انتظار نیست.

کشاورزان مراقب یخ‍‌بندان باشند

مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: کاهش قابل ملاحظه دما همراه با وقوع یخبندان است و کشاورزان و نیاز است گلخانه‌داران تمهیدات لازم را برای جلوگیری از سرمازدگی پاییزه در باغ‌ها و مزارع استان‌ اتخاذ کنند.

وی تصریح کرد: کشاورزان به ویژه گلخانه‌داران نسبت به تنظیم دما به هنگام شب، رطوبت و تهویه در انبارها و سالن‌های پرورشی اقدام و کشاورزان هر چه زودتر محصولات باقی‌مانده همچون انار، زعفران، ذرت و گوجه‌فرنگی را برداشت کنند.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: دامداران و عشایر هم با توجه به احتمال بارش های رگباری توام با رعد و برق در ارتفاعات و مناطق شمالی استان، تا ۴۸ ساعت آینده برای چرای دام‌ها از رفتن به این مناطق خودداری کنند.

۲۹ سانتی‌متر بارش برف در تاش

مصطفوی اظهارداشت: در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین بارش برف مربوط به تاش شهرستان شاهرود با ۲۹ سانتی‌متر گزارش شد و بیشترین میزان بارش باران مربوط به امیریه دامغان با ۱۱.۲ میلی‌متر بود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: بیشترین سرعت وزش باد در استان مربوط به رضوان با ۴۰ کیلومتر بر ساعت بود.

وی ادامه داد: در این مدت، کمینه دمای هوای سمنان پنج درجه سانتی‌گراد و بیشینه دمای آن هشت درجه سانتی‌گراد بود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان اضافه کرد: مجن و دیباج با کمینه ۲ درجه سانتی‌گراد زیر صفر سردترین و حسینان با حداکثر دمای ۱۲.۲ درجه سانتی‌گراد، گرم‌ترین نقاط استان سمنان گزارش شد.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارائه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی‌های جوی سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان دارای ۹ ایستگاه سینوپتیک، ۱۵ ایستگاه اقلیم شناسی و ۵۰ ایستگاه باران‌سنجی در نقاط مختلف است.

اخبار مرتبط