هشدار پیونگ یانک به آمریکا کارساز افتاد

تهران- ایرنا- در پی مشروط کردن ادامه مذاکرات کره شمالی با آمریکا از سوی پیونگ یانگ ، واشنگتن خواستار برگزاری نشستی با آن کشور در سوئد در ماه آینده میلادی(دسامبر) شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی، درباره جزییات پیشنهاد آمریکا اطلاعاتی به دست نیامده است اما، احتمالا به نشست قریب الوقوع "دونالد ترامپ" و "کیم جونگ اون"، برای مذاکره درباره مساله خلع سلاح هسته ای اشاره دارد.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا امروز نوشت، کره شمالی اعلام کرده بود، تصمیم آمریکا برای به تعویق انداختن رزمایش مشترک با کره جنوبی مشوقی کافی برای بازگشت پیونگ یانگ به میز مذاکره نبود. تا زمانی که واشنگتن به سیاست خصمانه اش پایان ندهد و رزمایش مشترک با کره جنوبی را به طور کامل متوقف نکند، پیونگ یانگ درباره خلع سلاح هسته ای گفت وگو نخواهد کرد.

این اولین واکنش مستقیم کره شمالی به اظهارات وزیران دفاع آمریکا و کره جنوبی درباره به تعویق انداختن رزمایش سالانه به نشانه حسن نیت نسبت به پیونگ یانگ است.

"کیم یونگ چول"، مذاکره کننده ارشد هسته ای کره شمالی، امروز(سه شنبه) در بیانیه منتشر شده در خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد، آمریکا تلاش می کند اینگونه القا کند که در برقراری صلح و ثبات شبه جزیره کره مشارکت دارد. تعویق رزمایش هوایی آمریکا و کره جنوبی نوعی امتیاز دادن محسوب می شود اما، ما از آمریکا می خواهیم یا از این رزمایش صرفنظر کند و یا برای همیشه آن را متوقف کند.

یک مقام عالیرتبه در وزارت دفاع آمریکا که خواست نامش فاش نشود، نیز به خبرگزاری رویترز گفت، درهای دولت ترامپ به روی مذاکره با کره شمالی باز است. پیونگ یانگ تاکنون رفتاری سازنده و مفید نداشت و باید بداند که این یک فرصت تاریخی است.

وی افزود، دولت ترامپ خواستار بازگشت کره شمالی به میز مذاکره و وفای به عهدش در زمینه خلع سلاح هسته ای است.

"کیم کی گوان"، مشاور وزارت خارجه کره شمالی، دیروز(دوشنبه) اعلام کرد، پیونگ به نشستی که برایش فایده ای نداشته باشد، علاقه ای ندارد و اگر آمریکا خواستار ادامه مذاکره با است، باید درباره کنار گذاشتن سیاست خصمانه اش نسبت به ما تصمیم بگیرد.

رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه در پیام توئیتری از "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی خواست سریع تر اقدام کند و معامله را تمام کند.

ترامپ در این توئیت اعلام کرد: من تنها کسی هستم که می توانم شما را به جایی که باید باشید،‌ برسانم.

در حالی که پیونگ یانگ در مذاکرات هسته ای با آمریکا، در ازای توقف برنامه هسته ای اش خواستار لغو تحریم ها و تضمین های امنیتی است، واشنگتن تاکید دارد، پیونگ یانگ ابتدا قدم های اساسی را برای خلع سلاح هسته ای بردارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =