۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۴
کد خبر: 83560872
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف بخار آب در قمر مشتری 

تهران- ایرنا- محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) برای اولین بار وجود بخار آب بر فراز سطح «اروپا» یکی از ۷۹ قمر سیاره مشتری را تایید کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، این مطالعه که روز دوشنبه در مجله Nature Astronomy منتشر شد، نشان داد که محققان انتشار آب از اروپا را با میزان دو هزار و ۳۶۰ کیلوگرم در ثانیه کشف کردند. این میزان برای پر کردن یک استخر شنا به اندازه استخر شنای المپیک در عرض چند دقیقه کافی است. 

پیش از این محققان نسبت به وجود آب مایع در زیر سطح یخی این قمر که برخی اوقات بتواند به میزان زیاد در فضا فوران کند، شک داشتند. تا این زمان هیچ کس قادر نبود که حضور آب را در ستون‌های بخار  با اندازه‌گیری مستقیم خود مولکول آب تایید کند. 

محققان برای این کار با استفاده از یک طیف‌نگار در رصدخانه Keck، ترکیب شیمیایی اتمسفرهای سیاره‌ای را از طریق نورهای مادون قرمزی که منتشر یا جذب می‌کنند، اندازه‌گیری کردند. 

آنها در سراسر ۱۷ شب رصدی که در فاصله زمانی میان سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ انجام دادند فقط یک‌بار این سیگنال ضعیف و در عین حال مجزا از بخار آب را کشف کردند.

این یافته‌ها می‌تواند به دانشمندان کمک کند که درک بهتری از کارکردهای داخلی این قمر داشته باشند. این مطالعه مدارک بیشتری ارائه می‌دهد که در زیر صفحه یخی این قمر که ضخامتی به اندازه چند مایل دارد، اقیانوس از آب مایع وجود دارد که احتمالا دو برابر بزرگ‌تر از نمونه مشابه خود در زمین است. برخی از دانشمندان به منابع کم عمق آب‌های ذوب شده زیر سطح اروپا به عنوان منبع دیگری از آب برای استخراج اشاره دارند.

این منابع انرژی و عناصر شیمیایی مانند کربن و اکسیژن دو مورد از سه مورد ضروری برای حیات هستند که در سرتاسر منظومه شمسی یافت شده‌اند اما مورد سوم ضروری برای حیات آب مایع است که یافتن آن در خارج زمین کاری دشوار است.

ماموریت آتی Europa Clipper که انتظار می‌رود در اواسط دهه ۲۰۲۰ انجام شود، با نمونه‌برداری از مولکول‌های موجود در اتمسفر دید نزدیکی از اروپا در اختیار محققان قرار می‌دهد تا به این نتیجه برسند که آیا این قمر یک جهان قابل سکونت است یا خیر.

برچسب‌ها

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha