کلانتری: قانون جامع آب پاسخگوی نیاز کشور نیست

سبزوار- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: قانون جامع آب در سال ۱۳۶۱ و متناسب با جمعیت آن زمان تدوین شده لذا پاسخگوی نیاز کنونی کشور نیست.

عیسی کلانتری روز سه‌شنبه در همایش ملی راهبردهای سازگاری با کم آبی در مناطق خشک و نیمه خشک در دانشگاه حکیم سبزوار با اشاره به برخی مشکلات این قانون افزود: در این قانون به مواردی اشاره شده که امروز دیگر کارایی ندارد و از طرفی در آن سهم محیط زیست در چرخه آب کشور نادیده گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اکنون نیازمند سیاستگذاری در حوزه آب هستیم اظهار داشت: در حال حاضر منابع آب کشور به صورت جزیره‌ای اداره می‌شود که این نوع مدیریت نمی‌تواند کارگشای این حوزه باشد.

وی با انتقاد از این نوع مدیریت آب گفت: بحران آب عواقب تصمیمات جزیره‌ای و تصمیماتی است که از سوی بسیاری از کارشناسان غیر تخصصی در حوزه آب اتخاذ شده است.

کلانتری با بیان اینکه سیاست‌های جزیره‌ای در حوزه آب نتیجه‌ای ندارد افزود: آب بزرگترین محدودیت کشور است و باید در آن از قوانین جزیره ای عبور کرد و با کمک صاحبنظران یک نسخه کامل برای آن تدوین نمود.

وی اظهار داشت: پدیده گرد و غبار، مهاجرت روستائیان به شهرها و قربانی شدن حیات وحش همگی به دلیل تک بعدی نگری در سیاست‌های مربوط به آب در کشور است که از رواج قوانین جزیره‌ای در این حوزه نشات می‌گیرد.

وی گفت: آب مسئله جدی جامعه است لذا باید مسئولان اجرایی و علمی و همچنین سیاستمداران این عرصه نسخه کامل برای آن تدوین کنند تا هیچ دولت و مجلسی نیاز به تغییر چارچوب آن نداشته باشد.

کلانتری افزود: کشور ما در اقلیم نیمه خشک قرار دارد که آب عنصر اول توسعه، زیست و پایداری آن است لذا تدوین بسیاری از سیاست‌ها بخصوص سیاست‌های جمعیتی باید بر اساس منابع آب باشد و این مایه حیات باید محور برنامه‌ریزی مناطق قرار گیرد.

وی اظهار داشت: هرچند مجری حوزه آب، وزارت نیرو است اما این حوزه فرابخشی است و باید فرابخشی سیاستگذاری شود از این رو وظیفه سازمان برنامه و بودجه نیز هست که موضوع آب را در قالب سیاست‌های کلان بگنجاند.

رئیس سازمان محیط زیست کشور پس از حضور در این مراسم سبزوار را به مقصد مشهد ترک کرد.

شهرستان ۲۶۰ هزار نفری سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =