کتاب‌خوانی به سبک چهره‌ها در کتابخانه ملی

تهران- ایرنا- برنامه «چهره‌ها چگونه کتاب می‌خوانند؟» در ادامه ویژه‌برنامه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مناسبت بیست‌وهفتمین دوره هفته کتاب با حضور چهره‌های مشهور برگزار می‌شود.

در ادامه ویژه‌برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به مناسبت بیست‌وهفتمین هفته کتاب و کتابخوانی (۲۴ تا ۳۰ آبان) برنامه چهره‌خوانی با حضور شخصیت های مشهور و شناخته شده برگزار می شود.

به گزارش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از آنجا که کتابخوانی به اندازه خود کتاب از اهمیت برخوردار است؛ کتابخانه ملی در نظر دارد در برنامه چهره خوانی با حضور شخصیت های محبوب درعرصه های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی نشان دهد چهره ها چگونه کتاب می خوانند. از جمله چهره هایی که در این برنامه حضور دارند اکبرثبوت، محمد صالح علاء، مسعود فروتن و مجتبی جباری هستند.

دراین برنامه چهره های مشهوری انتخاب می شوند که هر یک سبک های کتاب خواندن مختلف دارند و شاید برای مردم و مخاطبان خاص این چهره ها جالب باشد که یک ورزشکار، نویسنده یا چهره سیاسی – اجتماعی چگونه کتاب می خواند و در این باره از چه روش هایی استفاده می کند. این برنامه امروز (سه شنبه ۲۸ آبان ۹۸ ) ساعت ۱۵ در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سالن فرهنگ برگزار می شود.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ادامه دارد. امسال بیش از ۷۰ سازمان و نهاد مختلف در اجرای برنامه های هفته کتاب مشارکت دارند. این رویداد فرهنگی از چهارشنبه (۲۲ آبان) در یزد افتتاح شد و ایام هفته به این اسمی نامگذاری شده اند : چهارشنبه؛ کتاب و پایتخت کتاب ایران، پنجشنبه؛ کتابخانه، کانون فرهنگی محله، جمعه؛ کتاب معجزه پیامبر (ص)، شنبه؛ وقف کتاب، ترویج کتابخوانی، یکشنبه؛ مدرسه کتاب‌محور، دانش‌آموز کتابخوان، دوشنبه؛ کودک، کتاب‌، آینده، سه‌شنبه؛ کتاب مبنای تمدن، چهارشنبه ۲۹ آبان‌؛ کتاب، رسانه و فضای مجازی و پنجشنبه؛ کتابفروشی پاتوق فرهنگی.

 همزمان با این هفته برنامه های مختلفی برای توجه بیشتر به کتاب و کتابخوانی در سطح جامعه برگزار می شود که از جمله آن طرح پاییزه کتاب است. بر اساس این طرح علاقه‌مندان و خریداران کتاب‌های عمومی و کودک و نوجوان می‌توانند با ارائه کد ملی از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب تا سقف ۱۲۰ هزار تومان در کتابفروشی‌های ثبت‌نام کرده در این طرح، بهره‌مند شوند.

کتاب‌گردی توسط اهالی قلم و نشر، جمع آوری کتاب برای مناطق محروم در قالب پویش با کتاب میشه توسط نهادهای مرتبط؛ از جمله معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و کتابخانه ملی، گرامیداشت نویسندگان کودک و نوجوان، برگزاری اختتامیه هیجدهمین جشنواره کتاب و رسانه، برگزاری پنجمین دوره جشن ملی مترجمان و اختتامیه دومین دوره پوپک دانا تنها بخشی از این برنامه ها با رنگ و بوی کتاب است.

همچنین با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات امسال برای اولین بار هفته کتاب در بیش از ۱۲ کشور؛ از جمله ترکیه، مجارستان، سوئیس، آلمان، ایتالیا و قرقیزستان با مشارکت نهادهای فرهنگی این کشورها برگزار شده است. فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روی پایگاه اطلاع رسانی هفته کتاب بارگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =