۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۷
کد خبرنگار: 1795
کد خبر: 83560742
۰ نفر

برچسب‌ها

وجود نظام مشاوره در مدارس ابتدایی ضرورت دارد

کرج - ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش البرز گفت: به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و مهارت آموزی به دانش آموزان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی ، وجود نظام مشاوره در مدارس ابتدایی ضرورت دارد.

 مطابق سند تحول بنیادین، پیش دبستان و دبستان باید نقطه آغاز آموزش راهنمایی و مشاوره باشد تا اهداف این سند مهم به شکوفایی برسد.

سالار قاسمی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه از ١٣١ راهکار سند تحول بنیادین، ١٢ راهکار به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مشاوره پرداخته است، اظهارداشت: یکی از آن ها طراحی و استقرار نظام راهنمایی و مشاوره از دوران آموزش ابتدایی تا متوسطه است که باید به حضور مشاوران در مدارس ابتدایی نگاه ویژه داشت.
وی تصریح کرد: مشاوره مرز زمانی بر نمی تابد و در همه لحظات زندگی افراد به مشاوره و مطالعات عمیق روحی و روانی نیاز دارند اما این نیاز در مدارس ابتدایی بسیار محسوس است.
مدیرکل آموزش و پرورش البرز ، استقرار نظام راهنمایی و مشاوره تربیتی را مبتنی بر مبانی اسلامی و افزایش نقش معلمان در این بخش دانست و اضافه کرد: به کارگیری مشاوران برای ایفای وظایف تخصصی در تمام پایه های تحصیلی از جمله اهداف سند تحول بنیادین است.

قاسمی عنوان کرد: باید نظام آموزشی را با این نگاه طراحی کنیم که مواجهه مشوقانه و همدلانه با دانش آموز داشته باشد زیرا سخن معلم همانند مشاوره ای عمل می کند که اگر تخصص نداشته باشد جنبه منفی آن در دانش آموز دیده می شود.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز در ادامه بر لزوم اختصاص اعتبار برای کیفیت بخشی برنامه ها در دوره ابتدایی تاکید کرد و افزود: بدون این اعتبارات کار خیلی سخت خواهد بود.
وی توجه خاص به برنامه ویژه مدرسه در دوره ابتدایی را راهکاری مهم برای کیفیت بخشی برنامه ها ذکر کرد.
قاسمی گفت: پرداختن به برنامه تدبیر، توانمندسازی مدیران ابتدایی، توانمندسازی مربیان پیش دبستانی، تولید محتوای کیفی در پیش دبستانی و درنظر گرفتن فوق العاده شغل معلمان دوره ابتدایی از جمله کارهایی است که می تواند در امر کیفیت بخشی برنامه ها موثر واقع شود.
مدیرکل آموزش و پرورش البرز تاکید کرد: روح حاکم برسند تحول بنیادین تربیتی است لذا در این زمینه باید اهتمام ویژه ای داشته باشیم.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز دارد که نیمی از دانش آموزان در دوره ابتدایی تحصیل می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =