۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۴
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 83560741
۰ نفر

برچسب‌ها

پهن سفره مهربانی برای آهوان زنجان

زنجان - ایرنا - با توجه به بارش برف و پوشیده شدن علفزارهای دشت سهرین و فیله خاصه زنجان، آهوان این مناطق با پخش علوفه از سوی عوامل محیط زیست استان، تغذیه شدند.

معاون اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان روز سه شنبه در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: صبح امروز /۲۸ آبان ماه/ محیطبانان این استان به منظور تغذیه آهوان دشت سهرین و فیله‌خاصه، ۳۵۰ بسته یونجه، توزیع کردند. 

پرویز رستمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌های طارم و ماهنشان نیز استعلام صورت گرفته که در صورت نیاز، نسبت به پخش یونجه در میان جانوران علفخوار این مناطق (گونه شاخص کل و بز و قوچ و میش) نیز اقدام خواهد شد. 

وی با بیان اینکه بارش برف سنگین که از عصر روز گذشته /دوشنبه ۲۷ آبان ماه/ در این استان آغاز شد و اغلب مناطق استان زنجان را سفیدپوش کرد، اظهار داشت: پخش علوفه در این زیستگاه با ارزش با هدف تغذیه بی دغدغه و به منظور جلوگیری از خروج وحوش علفخوار به ویژه آهوان از زیستگاه اصلی و پراکنده شدن و پناه آوردن این گونه جانوری شاخص به مناطق مسکونی روستایی و شهری انجام می‌شود.

رستمی افزود: با توجه به سردسیر بودن منطقه و احتمال بارش های سنگین برف، این اداره کل در فصل تابستان اقدام به تهیه و ذخیره علوفه در انبارها می‌کند تا در صورت نیاز در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع این استان ازجمله دشت سهرین و مناطق طارم، ماهنشان و فیله خاصه پخش و توزیع کند. 
وی تصریح کرد: بخشی از علوفه زمستانی وحوش علفخوار استان زنجان با کاشت گندم، جو و یونجه در دشت سهرین که از زمین‌های تحت مالکیت اداره‌کل حفاظت محیط زیست است تهیه و تامین و بخشی نیز با استفاده از اعتبارات این اداره کل خریداری و انبار می‌شود. 
رستمی، حمایت از حیات وحش را امری مهم و ضروری خواند و افزود: در فصل زمستان هنگامی که زمین پوشیده از برف می شود، وحوش علفخوار به دلیل دسترسی نداشتن به علوفه به ناچار به حریم شهرها و روستاها نزدیک می‌شوند و در این میان عده‌ای سودجو و فرصت طلب اقدام به شکار این حیوانات بی پناه می‌کنند که این انصاف نیست و در صورت مشاهده براساس قانون و بدون هیچ اغماضی با خاطیان برخورد خواهد شد. 
وی از روستاییان و شهروندان خواست درصورت مشاهده وحوش در نزدیکی سکونتگاه‌های انسانی، ضمن حمایت از آنها مراتب را هرچه سریعتر به صورت حضوری به نزدیک ترین واحد محیط زیست و یا از طریق شماره تلفن های ۳-۳۳۵۴۱۰۰۱ به این اداره کل اطلاع دهند.

با توجه به سرشماری صورت گرفته در آذر ماه سال ۹۷، تعداد یک هزار و ۲۷۷ راس آهو در دشت سهرین زنجان واقع در منطقه حفاظت شده سرخ آباد و منطقه شکار ممنوع فیله‌خاصه زنجان مشاهده شد.
دشت سهرین جزو منطقه حفاظت شده سرخ آباد و تنها زیستگاه آهو در شمالغرب کشور است و در واقع این منطقه، زیستگاه با ارزشی برای آهوان این استان محسوب می‌شود. 
در این زیستگاه بکر و طبیعی جانوران دیگری چون پلنگ، گراز، خرس قهوه ای، سمورسنگی، سنجاب زمینی، رودک، کبک دری، هوبره، عقاب، شاهین، دال، غاز خاکستری، خوتکا، لک لک سفید، باکلان، افعی البرزی، افعی شاخدار ایرانی، افعی زنجانی و ماهیانی نظیر کپور، سیم، اسبله و غیره، زیست می‌کنند. 
منطقه فیله‌خاصه نیز از سال ۸۶ جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هکتار می باشد و گونه‌های جانوری مختلف اعم از آهوی ایرانی، گراز، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد. 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =