تهدید امنیتی علیه رئیس‌جمهور خودخوانده بولیوی

تهران-ایرنا- رئیس‌جمهور خودخوانده بولیوی به دلیل تهدید امنیتی مجبور به لغو سفرش به خارج از پایتخت این کشور شد.

رسانه های غربی گزارش دادند، یک سخنگوی دولت بولیوی روز گذشته(دوشنبه) اعلام کرد که "جینینه آنیس" رئیس جمهور قرار بود به خارج از لاپاز سفر کند اما تهدید امنیتی علیه وی این سفر را ناتمام گذاشت.

آرتورو موریو وزیر کشور بولیوی خاطر نشان کرد که آنیس قرار بود به استان بنی سفر کند اما این سفر لغو شد.

موریو مدعی شد که شهروندانی از ونزوئلا، کوبا و کلمبیا در این تهدید علیه آنیس نقش داشته اند.

اوضاع بولیوی همچنان متشنج گزارش شده است به طوریکه حامیان مورالس برخی از بزرگراهها را در لاپاز مسدود کرده و مانع از انتقال مایحتاج و سخت به فروشگاه های اصلی شدند.

تلاش ها برای مذاکره میان طرف های درگیر نیز همچنان بدون نتیجه بوده است.

براساس جدیدترین گزارش‌ها، از زمان آغاز اعتراض‌ها در بولیوی دست‌کم ۲۳ نفر به دنبال ناآرامی‌ها کشته شده‌اند.

در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر (۲۸ مهرماه) بولیوی که در دور نخست آن مورالس رئیس جمهوری وقت پیروز شده بود، تظاهرات اعتراض‌آمیز و اعتصاب‌های گسترده‌ای در این کشور برگزار شد.

سناتور جنینه آنیِس، در پی کناره‌گیری مورالس از مقام خود در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ماه) و پناهنده شدن به مکزیک، خود را رئیس جمهوری موقت بولیوی اعلام کرد؛ آن هم در حالی که استعفای مورالس اید به طور رسمی به تأیید "مجمع قانونگذاری" متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان برسد اما آنیس در جلسه سنا برای انتخاب رئیس جمهوری موقت، ریاست جلسه را برعهده گرفت و اعلام ریاست جمهوری کرد.

اقتصاد بولیوی به دنبال بحران سیاسی و ناآرامی‌های اخیر با ضرر میلیارد دلاری روبرو شده است. اتاق صنایع ملی بولیوی به تازگی اعلام کرد که بخش صنایع و تجارت بولیوی متحمل دست‌کم  ۱.۱ میلیارد دلار زیان شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =