۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۹:۲۰
کد خبرنگار: 917
کد خبر: 83560688
۰ نفر

برچسب‌ها

شرایط قبول برات مشخص شد

تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند: قبول برات(حواله بانکی) باید بدون قید شرط باشد و قبول مشروط آن در حکم نکول است.

نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز-سه شنبه-مجلس شورای اسلامی موادی از لایحه تجارت را بررسی و تصویب کردند.

بنا برماده ۳۴۰ این لایحه، دارنده برات به تاریخ معین تا سررسید می تواند آن را برای قبول به برات گیر ارائه کند، ارائه برای قبول در اقامتگاه برات گیر و به وسیله دارنده یا شخصی که سند به او سپرده شده است به عمل می آید.

نمایندگان در ماده ۳۴۲ این لایحه تصویب کردند: برات دهنده می تواند شرط کند که سند در مهلت معین یا بدون آن برای قبول به برات گیر ارائه شود، یا پیش از گذشت مدت زمان معین برای قبول ارائه نشود، هر ظهرنویس نیز می تواند با تعیین مهلت یا بدون آن شرط کند که سند برای قبول به برات گیر ارائه شود.

نمایندگان در ماده ۳۴۴ تصویب کردند: قبول باید بی قید و شرط باشد و قبول مشروط در حکم نکول است، با وجود این قبول کننده به شرط در حدود شرطی که نوشته است مسئول شرط پرداخت وجه برات است.

براساس ماده ۳۵۷ این لایحه ظهرنویس مسوول تحصیل قبول و پرداخت سند است؛ مگر این که در متن سند بر خلاف آن شرط کرده باشد. ظهرنویس می تواند ظهرنویسی جدید را منع کند؛ در این صورت ظهرنویس در مقابل اشخاصی که سند با ظهرنویسی به آنها منتقل می‌شود مسوولیت مقرر در این قانون برای ظهرنویس را نخواهد داشت.

بر اساس ماده ۳۵۸ این لایحه متصرف برات دارنده قانونی آن محسوب می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توان به استرداد آن به دیگری حکم کرد؛ مشروط بر این که سند را از طریق تسلسل لاینقطع ظهرنویسی‌ها تحصیل کرده و در تحصیل آن سوء نیت نداشته و مرتکب تقصیر سنگینی نشده باشد.

بر اساس تبصره یک این ماده در احراز تسلسل لاینقطع ظهر نویسی‌ها صرفا مفاد ظاهر سند ملاک عمل است

بر اساس تبصره دو این ماده در موارد مذکور در ماده ۳۵۴ این قانون اثبات مالکیت بر سند و استرداد آن تابع قواعد عمومی مربوط به اثبات مالکیت و استرداد اسناد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =