۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 1015
کد خبر: 83560616
۰ نفر

برچسب‌ها

کتابخانه‌های روستایی گناوه کمبود منابع کتاب دارند

گناوه - ایرنا - کتابخانه‌های عمومی ۳ روستای شهرستان گناوه باتوجه به علاقه‌مندان و کتابخوان فعال و نقش بسزایی که در توسعه فرهنگی مناطق خود ایفا کرده‌اند، با کمبود منابع کتاب مواجه هستند.

کتابخانه عمومی امام جواد(ع) چهارروستایی و وحدت اسلامی جزیزه بندرریگ و  شهدای محراب محمدصالحی  ۳ کتابخانه  فعال روستایی  شهرستان گناوه هستند که به رغم جمعیت کم  و دارابودن کتابخوان زیاد اما  دسترسی به کتاب‌های مورد نیاز ندارند.

مسئول کتابخانه امام جواد(ع) روستای چهارروستایی که در سال ۹۴ به‌عنوان مسئول نمونه کشوری شناخته شد،  به خبرنگار ایرنا گفت: کتابخانه این روستا که  در سال ۹۴ دوستدار کتاب و کتابدار آن در سال ۹۵ خلاق در کشور برگزیده و چندین رتبه در استان دارد، نیاز مبرم به منابع کتاب دارد.

مروارید رازقی افزود: باتوجه به جمعیت فعال و کتابخوان روستا با بررسی‌های صورت گرفته ، کمبود منابع در بعضی بخش‌های کتابخانه به شدت احساس و مشخص شده است.

وی اظهارداشت:  کتاب‌های کمک درسی باتوجه به تغییرات صورت گرفته، تاریخی و علمی از عمده نیاز مخاطبان  است که موجود نیست.

رازقی اضافهکرد: باتوجه به اینکه کتابخانه چهارروستایی دارای ۷۰۰ عضو بوده و  به چندین رتبه کشوری نایل شده انتظار داریم منابع موردنیاز کتاب تامین و به توسعه آن اهتمام جدی شود.

مسئول کتابخانه عمومی وحدت اسلامی روستای جزیره شمالی و جنوبی بخش ریگ نیز گفت: این کتابخانه همانند دیگر کتابخانه‌ دیگر روستاهای این شهرستان  باتوجه به مراجعه‌کنندگان زیاد با کمبود جدی منابع کتاب مواجه است.

فرزانه عبدالهی افزود: کتاب‌های با مضمون روان‌شناسی، ادبیات و داستان از عمده نیاز مخزن کتابخانه و مراجعه‌کنندگان است که در صورت تامین بر تعداد اعضای موجود افزوده خواهد شد.

وی یادآورشد: این کتابخانه در سال ۸۸ تاسیس و هم اینک دارای ۵۰۰ عضو فعال است و باتوجه به جمعیت کم نشانگر علاقه‌مندی اهالی به کتابخوانی و مطالعه است.

مسئول و کتابدار کتابخانه عمومی شهدای محراب روستای محمدصالحی گناوه گفت: این کتابخانه در سال های ۹۵ و ۹۶ در جشنواره کشوری روستای کتابدار در بین حدود ۱۲۰۰ روستا در زمره ۱۰ روستای قابل تقدیر کشور قرار گرفت و کتابدار آن در سال ۹۵ به عنوان کتابدار نمونه کشور انتخاب شده و نیاز به نگاه خاص دارد.

مریم داوری ، یکی از مشکلات  کتابخانه را کمبود منابع در حوزه‌های پرمخاطب مانند تاریخ ، ادبیات ایران و سایر ملل دانست و افزود: باتوجه به مخاطبان و مراجعه کنندگان زیاد به این کتابخانه ، تامین منابع کتاب در آن ضروری است.

وی اظهار داشت: این کتابخانه برای حل کمبود تامین منابع کتاب راهکارهای عدیده ای درنظر گرفته که پیاده‌روی خانوادگی با شعار "اهدای کتاب اهدای اندیشه"  و ایستگاه اهدا در هفته کتاب بخشی از آن است.

وی گفت: استفاده از  ظرفیت خیرین با فراخوانی عمومی  در هفته کتاب از دیگر برنامه‌های این کتابخانه است که امیدواریم بخشی از منابع فراهم و بتوانیم در ترویج هر چه بیشتر مطالعه گام‌های محکم‌تری برداریم.

مسئول کتابخانه عمومی شهدای محراب روستای محمدصالحی،  فضای ناکافی  برای اجرای برنامه ها را از دیگر مشکلات این مرکز فرهنگی عنوان کرد و افزود: احداث سالن اجتماعات در این زمینه راهگشا است.

وی بیان کرد: برای احداث سالن ،دهیاری روستا ضمن اهدای قطعه زمین،  هزینه بخشی از ساخت را تقبل کرده اما برای عملیاتی شدن آن جوابگو نیست و نیاز به مساعدت و همیاری دیگر نهادها  دارد که تاکنون محقق نشده است.

وی گفت:  نهاد کتابخانه‌های عمومی هم در زمینه احداث سالن حمایتی نکرده است.

داوری یادآورشد: کتابخانه محمدصالحی در سال ۱۳۸۸ تاسیس و دارای ۶۰۰ عضو فعال و حدود ۹ هزار جلد کتاب دارد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی گناوه با تائید کمبود منابع کتاب در کتابخانه روستاهای یادشده گفت: تشویق و ترغیب مردم و استفاده از ظرفیت خیرین ازطریق  اهدای کتاب راهکاری برای تامین منابع کتابخانه‌ها در روستاهای این شهرستان است.

صادق خدری افزود: اهدای کتاب توسط مردم و خیرین باید مطابق با نیاز و سلیقه مخاطبان کتابخوان‌ها باشد.

وی اظهارداشت: متولی نهاد کتابخانه‌های عمومی نیز باید برای تامین منابع کتابخانه‌های روستایی ، قابلیت و سلیقه کتابداران و مخاطبان  را مدنظر قرار داده و خریداری کند.

خدری  یادآورشد: کتابخانه‌های عمومی شهرستان گناوه ۶۸۰۰ عضو و  ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ جلد کتاب دارند.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =