۲۸ آبان ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۹
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83560563
۰ نفر

برچسب‌ها

بسیاری از مشکلات فرهنگی از کاهش مطالعه است

یزد- ایرنا- فرماندار مهریز گفت: بسیای از مشکلات فرهنگی و ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از کاهش مطالعه و بی‌توجهی به فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه است .

رضا زارع‌ زاده مهریزی دوشنبه شب در جمع کتابداران و فعالان مطالعه این شهرستان با بیان اینکه باید فرهنگ مطالعه در اولویت نهادهای فرهنگی و رسانه‌ها قرار گیرد افزود: اگر مطالعه در جامعه بخصوص بین مردم و جوانان گسترش یابد بسیاری  از  مشکلات فرهنگی مرتفع می‌شود.

وی ادامه داد: در این خصوص برنامه‌های خوبی توسط اداره کتابخانه‌ها و برخی دستگاه‌های فرهنگی برای ترویج فرهنگ‌مطالعه انجام شده ولی بخاطر اهمیت موضوع کافی نیست و باید برای ارتقای آن در بین مردم و دانش‌آموزان اقدام مناسب به عمل آید.

این مسئول در خصوص برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌ها از جمله نشست‌های کتابخوان گفت: این نشست‌ها، حرکتی مثبت است که در راستای معرفی و ارائه کتاب‌های خوانده شده افراد و اشتراک‌گذاری آن می‌تواند انتخاب مخاطبان و کتابخوانان را  راحت کند.

زارع‌زاده مهریزی بیان داشت: امروزه مردم بیشتر به خواندن مطالب در فضاهای مجازی روی آورده‌اند، هرچند مطالب بی‌ارزش و حتی کاذب باشد  و در این جا نقش کتابخانه‌های عمومی و کتابداران اهمیت پیدا  می‌کند که با برگزاری برنامه‌های متنوع مردم را دوباره به خواندن کتاب سوق دهند.

همچنین بخشدار مرکزی مهریز با قدردانی از تلاش‌های اداره کتابخانه‌ها گفت: هم‌اکنون از مجموع ۱۱ کتابخانه مهریز، ۶ کتابخانه روستایی به ارائه خدمات به روستاییان می پردازند که نشان از اهمیت کتاب و کتابخوانی در هر منطقه‌ای به ویژه روستا را می‌رساند.

مهدی دهقان زاده افزود: برای ترویج فرهنگ‌مطالعه در بین دانش‌آموزان و مردم در مناطق روستایی به همکاری همگان و همراهی خیران برای ایجاد زیر ساخت‌های لازم باید همت بیشتر صورت گیرد .

همچنین رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی مهریز گفت: حضور مسئولان در فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها نشان از توجه مدیران به فرهنگ کتاب و کتابخوانی است و از اهمیت والایی برخوردار است. 

سعید قریشی در پایان گزارشی از فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان  ارائه کرد و گسترش فرهنگ مطالعه را با همکاری تمام بخش‌ها ضروری دانست.

 در این نشست، کتاب‌های "بهشت فراموش شده" تالیف مهدی خدامیان آرانی توسط فرزانه بیک مسئول کتابخانه عمومی شهدای خورمیز، "سرزمین آرزوها" نوشته مرتضی عبدالوهابی توسط فاطمه ابویی عضو نوجوان کتابخانه روضه الشهداء میرک آباد، "چگونه بخوریم، بجنبیم، بخوابیم" نوشته تام راث توسط طیبه زارع زاده مسئول کتابخانه عمومی امام هادی(ع) و "داستان های شاهنامه" به کوشش محمدرضا یوسفی توسط فاطمه اطهر قریشی عضو کودک کتابخانه عمومی مجتمع فرهنگی هنری، معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

مهریز ۱۱ کتابخانه عمومی با ۱۴۰ هزار جلد کتاب دارد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =